Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19050 miejsce

Przeterminowane leki. Co właściwie z nimi zrobić?

Nasze domowe apteczki często pękają od nadmiaru znajdujących się w nich leków. Polacy przodują wśród mieszkańców innych państw pod względem liczby kupowanych medykamentów.

Jeśli chodzi o spożycie środków przeciwbólowych, zajmujemy trzecie miejsce na świecie po Amerykanach i Francuzach. Statystyczny Polak zażywa taki lek co trzeci dzień. Oprócz środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych chętnie sięgamy po środki zwalczające przeziębienie i po zestawy witamin. Nasze apteczki rozrastają się w zastraszającym tempie. Co zatem zrobić, gdy już zdecydujemy się zrobić porządek w naszych zbiorach leków? Gdzie możemy wyrzucić przeterminowane, co zrobić z tymi, których już nie będziemy używać?

Kilka możliwości

Jeśli wiemy, jakie zagrożenie mogą wywołać medykamenty wrzucone do zwykłych kubłów na śmieci, rodzi się problem, co właściwie można zrobić z niepotrzebnymi lekarstwami. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wyrzucenie lekarstw do specjalnych pojemników, które powinny stać w każdej aptece. No właśnie, powinny. Jednak rzeczywistość często bardzo się różni od urzędowych założeń. Trudno jest znaleźć aptekę, w której stoi taki kosz, często aptekarze nie przyjmują medykamentów z ważnym terminem spożycia. Niekiedy właściciele aptek robią wyjątki dla swoich „stałych klientów”, ale nie zawsze.

Odwiedziłam kilka poznańskich aptek, tylko w niektórych znalazłam pojemnik na przeterminowane leki. Jedną z aptek, które mają taki kosz, jest apteka na Osiedlu Tysiąclecia. Mieszkańcy bloków bez problemu mogą się pozbyć niepotrzebnych medykamentów, a jak zaznacza jedna z aptekarek, korzystają z tej możliwości bardzo często. Czasami można również usłyszeć o organizowanych przez gminy akcjach, w których apteki wytypowane przez urzędy gminy przyjmują przeterminowane leki z domowych apteczek. Niepotrzebne medykamenty trafiają później do Zakładów Utylizacji i Odpadów. Tam są palone w odpowiednich warunkach i w sposób nieszkodliwy dla środowiska.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

U nas pojemnik na przeterminowane leki znajduje się w holu przychodni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sprawie właściwego traktowania niewłaściwych leków. "Co właściwie z nimi zrobić? " pyta Autorka tekstu. Jakie postępowanie z lekami przeterminowanymi jest właściwe? ;), jak należy postępować właściwie z lekami , ;))) To pewne. Właściwie postępować z lekami przeterminowanymi lub niepotrzebnymi powinna każda osoba posiadająca takie leki.
Oddanie ich do apteki powinno być z poczucia obowiązku, a przyjęcie ich przez apteki ich obowiązkiem wynikającym z przepisów. Nigdzie nie widziałam pojemników na zbędne leki. Jednak nigdy w żadnej aptece nie odmówiono mi przyjęcia leków niepotrzebnych. Zachowałam się właściwie , jak sądzę, apteki właściwie także potraktowały niewłaściwe lekarstwa. I to tyle w sprawie. właściwego traktowania niewłaściwych leków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.