Facebook Google+ Twitter

Przetrwać wszystko, czyli jak (prze)żyć - recenzja

Gdy byłem małym chłopcem to chciałem być, żołnierzem, później byłem harcerzem. 30 lat minęło, choć nie jestem żołnierzem, to nadal w przetrwanie wierzę.

Les Stroud sprawia wrażenie, że wie, jak przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.
Po przeczytaniu poradnika „Przetrwać wszystko” (w podtytule: „ Umiejętności i taktyki niezbędne, by wydostać się z każdego miejsca na Ziemi”) będziemy tego już pewni. Na ponad 380 stronach dotyczących survivalu, poznajemy sposoby, które nauczą nas tej bezcennej sztuki: sztuki przetrwania.

Od planowania wyprawy i właściwego przygotowania (o tym jak ważne jest przygotowanie przed wyjazdem), poprzez przygotowania zestawów survivalowych (podstawowych - osobistych i bardziej rozbudowanych, w zależności od tego ile możemy ze sobą zabrać, wraz z gotowymi wykazami zestawów survivalowych na końcu książki).

Jak przełamać samego siebie i pokonać strach, który jest dla nas najtrudniejszym przeciwnikiem. Dowodzi, że najważniejsza jest „wola istnienia pod pojęciem człowiek”. Nie poddawanie się zwątpieniu. Stałe zajęcie, nadające sens naszym poczynaniom, unikanie bezczynności. Myślenie o tym co dla nas najważniejsze, o tych, którzy na nas czekają. Innymi słowy, psychologiczne aspekty survivalu.

Kolejne rozdziały omawiają takie zagadnienia jak: woda, ogień, schronienie, pożywienie, wyprawa survivalowa i nawigacja, niebezpieczeństwo i ryzyko, pogoda, ubrania, pierwsza pomoc, podstawowe umiejętności survivalowe, katastrofa blisko domu. Otrzymujemy więc wyczerpujące kompendium wiedzy o tym jak żyć, a właściwie jak przeżyć, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Na koniec otrzymujemy „Od autora”, czyli jak powstała książka. Dodatkowo jeszcze wykazy zestawów survivalowych, podziękowania i indeks oraz informację na ostatniej stronie: rozpałka.

Otrzymujemy więc książkę uniwersalną, napisaną prostym, rzeczowym językiem, który każdy zrozumie. Zawierająca oprócz wynikających z doświadczeń autora bezcennych porad, również krótkie, pogrubione w tekście „Wskazówki Strouda” (osobiste rady Strouda), a nawet prawdziwe historie z życia różnych osób, które znalazły się w trudnych sytuacjach i jak sobie z nimi poradziły.
Poradnik jest czytelnie pogrupowany w rozdziały tematyczne, wiele czynności jest opisanych „krok po kroku”, a nawet „wypunktowanych”; zawiera mnóstwo zdjęć i rysunków.

Należy go zabierać ze sobą na wyprawę, najlepiej mając go w głowie. Jeżeli jednak zabieramy go w formie papierowej, warto do niego zaglądać, a w razie nagłej potrzeby świetnie spełni również rolę... rozpałki.

Wiedzy, właściwego nastawienia, dobrze dobranego sprzętu oraz odrobiny szczęścia, to wszystko czego nam potrzeba by „Przetrwać wszystko”. Trzech pierwszych możemy nauczyć się z książki, a szczęścia nigdy nie za wiele.

Les Stroud to nie tylko, urodzony w Kanadzie, specjalista od sztuki przetrwania (znany zwłaszcza z programu „Człowiek, który przetrwa wszystko”), ale także muzyk i reżyser.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.