Facebook Google+ Twitter

Przetrzymujesz książki? Do twoich drzwi zapuka windykator!

Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie postanowiła utrzeć nosa zapominalskim czytelnikom. Teraz, jeśli ktoś będzie przetrzymywał książki i dodatkowo nie uiści kary pieniężnej za takie zachowanie, będzie miał do czynienia z windykatorem!

 / Fot. PAP/Andrzej GrygielKomu z nas nie zdarzyło się przetrzymać książki z biblioteki? Przyczyny mogą być różne... Albo najzwyczajniej w świecie zapominamy o danej książce, odkładając ją na półkę z własnymi albo jest nam bardzo potrzebna i nie zważamy na upływ terminu jej przechowywania, albo...

No właśnie. W zasadzie ilu czytelników, tyle powodów trzymania w domu nie stanowiących naszej własności publikacji. Kiedy już coś takiego się komuś przydarzyło, biblioteka wysyłała do niego druczek ze skrupulatnie wyliczoną kwotą do zapłaty, wraz z odsetkami naliczanymi za każdy kolejny dzień zwłoki. Jak pokazała wieloletnia praktyka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, metody te nie zawsze okazywały się skuteczne...

Koniec z zapominalskimi!

Kilka dni temu, na drzwiach jednej z filii Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, pojawiła się informacja, że od 1 września bieżącego roku, zapominalskimi czytelnikami zajmie się... windykator.

- Nasze metody dochodzenia zwrotu książek, jak i należności za ich przetrzymywanie są nieskuteczne. Mimo wielu upomnień z naszej strony, w dalszym ciągu około 10 proc. czytelników przetrzymuje w domu książki z biblioteki. Jest to sporo, gdyż ogółem jest to jakieś 3,5 tys. osób - mówi dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Stanisław Turek.
Jak się okazało, rzeszowska instytucja nie jest ani pierwszą, ani jedyną biblioteką w Polsce, która postanowiła w taki właśnie sposób dochodzić swojej własności od dłużników. Od kilku lat bowiem, taką metodą posługują się największe biblioteki w Polsce, m.in w Łodzi, Lublinie, Warszawie, Gdańsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.