Facebook Google+ Twitter

Przewodnik po Warszawie ze smakiem. Zjeść na Pięknym Brzegu

Piękny Brzeg to nic innego jak XVIII-wieczna nazwa Żoliborza (joli bord). Spolszczona oczywiście. Wcześniej okolice te nazywano Fawory i Polikowo (Polików). Od tej pierwszej pochodzi nazwa lokalu, ale nie tylko tam chcę Was zaprosić.

plac Inwalidów na mapie / Fot. Ewa TinaDzielnica, którą znamy, powstała dopiero w latach dwudziestych XX wieku, a lokale do których warto zajrzeć, w większości na przełomie XX i XXI wieku. Jeśli chcemy poznać atmosferę Żoliborza, podpatrzeć jej mieszkańców (tych z "wyższej" półki) warto zajrzeć w pobliże Placu Inwalidów do Małego Formatu (Mickiewicza 17). Wystrój bezpretensjonalny może się podobać lub nie ale to bardzo lokalne miejsce, podobne spotkałam na przedmieściach Barcelony. Takie miejsca "projektują" ludzie, którzy tu regularnie bywają. Można poczytać gazety z poduchą pod głową pijąc doskonałą latte i podgryzając kanapkę. W kwestii wyboru warto polegać na obsłudze. Choć słowa "obsługa" tutaj brzmi nieprzyjemnie obco.

Niedaleko trafimy na Fawory (Mickiewicza 21). To i kawiarnia i klubokawiarnia. Miejsce w którym podają najlepsze śniadania w okolicy. Wieczorem też będzie co jeść i pić. Mają niebanalne podejście do menu i do patriotyzmu lokalnego... chcą bowiem Żoliborza od morza do morza.

Jeszcze jedno miejsce godne polecenia znajduje się w pobliżu. To Winny Przystanek (Mickiewicza 20) po drugiej wina hiszpańskie / Fot. Ewa Tinastronie ulicy. Ten nieduży lokal, specjalizuje się w winach hiszpańskich. Przemili właściciele z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem w iberyjsko-gastronomiczne tematy potrafią do siebie przekonać. Znów jest lokalnie tym razem w temacie win. Tak jak lokalne kawiarnie tak i lokalne winiarnie powinny powstawać i się rozwijać. Wszyscy się tu znają. Nie ma przypadkowości, sporadyczności czy sztuczności. Jest klimatycznie, prosto i sympatycznie. A wina hiszpańskie wymagają bliższego poznania, bez dwóch zdań.

Do kolejnego miejsca musimy udać się w pobliże teatru Komedia. W Secret Life Cafe (Słowackiego 15/19) mile widziane są samotne osoby z netbookami lub książkami, rodziny z dziećmi (jest kosz z zabawkami) i Ci z czworonożnymi przyjaciółmi (miska z wodą). Podają tu bardzo smaczne pasty (z bakłażana, cieciorki czy z pomidorów). Menu jest dość często zmieniane, więc nie ma możliwości, by się coś nam znudziło. Miejsce ma swój klimat i znów wpisane jest w modny ale bardzo potrzebny nurt lokalności miejsc. Gdybym mogła, zamieszkałabym na Żoliborzu właśnie dla takich miejsc jak to.

pasta sepia / Fot. Ewa TinaKolejne dwa lokale znajdują się dość blisko siebie. Guccio Domagoj i Kotłownia (oba na Suzina 8). W pierwszym możemy zjeść kilka dobrych propozycji z kuchni chorwackiej w towarzystwie win z tego regionu. Miejsce urzeka przyjemnym klimatem: dużo drewna, beczki do wina zawieszone na ścianach i przemiła obsługa, pomocna przy poruszaniu się w menu. Sąsiednia Kotłownia proponuje kuchnie śródziemnomorską z wyraźnym akcentem na słoneczną Italię. Wnętrze również kusi prostotą i przyjazną atmosferą. Wybór win przyjemny, bo właściciele sami je importują z półwyspu.

Ostatnim polecanym przeze mnie miejscem jest Coco de Oro(Potocka 14). Miejsce niebanalne, wygląda jak sen syna Almodovara i Yoko Ono. Pobliska zajezdnia tramwajowa, futrzane drzwi, kucharze ze Sri Lanki, niebanalne koncerty. No i ich mango lassi. Kto nie pił tego koktajlu powinien przyjechać tutaj specjalnie dla niego.

Smacznie jest na Żoliborzu... smaczny piękny brzeg stolicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Andrzeju, w większości tych miejsc menu zmienia się sezonowo. Polecanie więc mija się z celem w ich wypadku.
Katarzyno, bardzo dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam ten cykl. Aż mam ochotę natychmiast udać się do wszystkich wymienionych miejsc :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.