Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

986 miejsce

Przewodnik wakacyjny. Na zachód od Łańcuta. Krzemienica, zabytki

Krzemienica to niewielka wieś lokowana w XIV wieku przez Ottona z Pilczy, herbu Topór i usytuowana na zachód od Łańcuta. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim kościół filialny pw. św. Jakuba Starszego, źródełko oraz kapliczka na wodzie.

Kościół w Krzemienicy / Fot. Gabriela BlajerTrochę historii

Krzemienica lokowana była w XVI wieku przez Ottona z Pilczy herbu Topór, który pełnił funkcję starosty generalnego ziemi ruskiej i wojewody sandomierskiego. Pierwszą wzmiankę na temat tej malowniczej wioski odnaleźć można w dokumencie kardynała, legata Dymitra z 1384, gdzie występowała jako Cremnecz. W średniowieczu pojawiło się jeszcze kilka innych nazw tej wsi: Czremnicza, Kremnitz oraz Kremnetzstein.

Tradycja mówi, że pierwszymi mieszkańcami Krzemieniecy byli górnicy z Węgier, z miejscowości Kremnita, ale też niemieccy osadnicy. Na przestrzeni dziejów wieś stanowiła własność Pileckich, Stadnickich i Lubomirskich. Na przełomie wieku XVII i XVIII była jedną z posiadłości rzeszowskiej linii Lubomirskich, która wywodziła się od Hieronima Augustyna - brata Jerzego Sebastiana, który był z kolei dziedzicem Łańcuta.

Kapliczka Matki Bożej na stawie w Krzemienicy. / Fot. Gabriela BlajerPóźniej, w roku 1745, wieś przeszła w ręce Antoniego Lubomirskiego. Zmarł on bezpotomnie, więc Krzemienica przeszła w posiadanie jego brata Stanisława. Ostatnimi dziedzicami Krzemienicy byli Potoccy z Łańcuta.

W wieku XVIII Krzemienica była kilkakrotnie oddawana w dzierżawę. Na jej terenie istniały dwa folwarki. Jeden znajdował się w centrum wioski i należał do jej właścicieli, a drugim, który był usytuowany w południowej części Krzemienicy, dysponowali najpierw Dominikanie z Łańcuta, a później Potoccy.

Kościół filialny św. Jakuba Starszego

W Krzemienicy znajduje się zabytkowy kościół filialny pw. św. Jakuba Starszego. Usytuowany jest on na sztucznym wzniesieniu w samym sercu wsi. Przylegają do niego stare budynki szkolne, a na wprost znajduje się nowy kościół parafialny pw. św. Matki Boskiej Pocieszenia.

Kościół jest gotycki, drewniany. Dzieli się na dwie części, z kruchtami od północy i zachodu, a także wydłużonym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Ma konstrukcję zrębową, która jest wzmocniona lisicami. Trzy nawy wydzielone są drewnianymi słupami.
Ciekawy jest także rokokowy, pochodzący z połowy XVIII wieku ołtarz główny. Rzeźby, które się w nim znajdują wykonane zostały przez Tomasza Huttera, a przeniesiono je tutaj około 1800 roku z kościoła oo. Dominikanów w Łańcucie.

W pobliżu starego kościoła znajduje się drewniano-murowana dzwonnica.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Kapliczka na wysepce to cudo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Listowski
  • Listowski
  • 15.09.2011 07:32

Ciekawe pani materiały.
Proszę podać źródła z których pani korzysta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kapliczka śliczna. I zdjęcie urokliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny ciekawy artykuł Autorki o urokach Łańcuta i okolic. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.