Facebook Google+ Twitter

Przez Alpy na nogach i paralotni

Trwa wyścig "Red Bull X-Alps" z Salzburga do Monako przez: Marmoladę, Matterhorn i Mont Blanc. Zawodnicy lecą na paralotniach lub dźwigają swój sprzęt do latania na plecach. Pozycja każdego zawodnika jest widoczna na żywo w internecie.

Zawodnik X-Alps po starcie Dolomitach. / Fot. Felix Woelk / Red Bull PhotofilesTrzydziestu zawodników, do pokonania ponad 800 km przez Alpy, dwa tygodnie wyścigu - dzień i noc. Na przemian: upał, chłód, deszcz, przeciwny wiatr, turbulencja w powietrzu, chmury, mgła i słońce. Tego mniej więcej mogą oczekiwać zawodnicy czwartej edycji, rozgrywanych co dwa lata zawodów typu adventure race - Red Bull X-Alps.

Tegoroczna trasa prowadzi z Salzburga przez Grossglocner (najwyższy szczyt Austrii w Wysokich Taurach), Marmoladę (najwyższy szczyt we Włoskich Dolomitach), Matterhorn (najbardziej pocztówkową górę w Szwajcarii) i Mont Blanc (najwyższy szczyt Alp) do Morza Śródziemnego, na plażę w Monaco.

Ten wyścig to z jednej strony nowoczesna technologia: zawodnicy wyposażeni są w odbiornik GPS, ich pozycja co 2 minuty jest rejestrowana i wysyłana przez telefon komórkowy. Zmagania śledzą kibice poprzez stronę internetową. Zawodnicy robią po drodze telefonem zdjęcia i filmy oraz prowadzą bloga. Paralotnie i sprzęt trekingowy to wytwór nowoczesnej technologii materiałowej i komputerowego projektowania. Z drugiej strony to ucieleśnienie odwiecznego marzenia człowieka o lataniu - skrzydła co prawda nie są klejone woskiem i nie da się nimi machać - ale mieszczą się w plecaku i startuje się na nich za pomocą siły własnych mięśni.

Po czterech dniach wyścigu prowadzi z dużą przewagą dwóch Szwajcarów: Christian Maurer (zdobywca Paralotniarskiego Pucharu Świata), Alex Hofer (paralotniarski mistrz świata) i Rumun Toma Coconea (którego mocną stroną jest chodzenie). Polski reprezentant, debiutujący w tych zawodach Filip Jagła z Żywca, właśnie minął Marmoladę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zwasze chciałam polatać na paralotni... może kiedyś się uda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.