Facebook Google+ Twitter

Przez kryzys staje budowa wielu centrów handlowych

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-11 10:01

Mieszkańcy licznych miast dłużej poczekają na nowoczesne centra handlowe. Banki przestraszone spadającą konsumpcją Polaków wstrzymują finansowanie inwestycji.

Również sieci handlowe, których nie stać na płacenie rosnących czynszów w galeriach, rezygnują z otwierania nowych placówek. W tym roku zamiast planowanych 900 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych powstanie najwyżej 700 tys. - wynika z raportu analizującej rynek firmy King Sturge, do którego dotarła "Polska". To jednak wstępne szacunki, które mogą być jeszcze zweryfikowane w dół. - Wielu deweloperów niechętnie informuje o kłopotach. Inni zapowiadają na razie kilkumiesięczne opóźnienia, ale mogą być one większe - mówi Dorota Lachowska, starszy analityk w King Sturge.

Galeria Handlowa / Fot. Piotr Bernaś/POLSKANawet dwa lata dłużej poczekają na nowoczesne centrum mieszkańcy 350-tysięcznego Grudziądza. W Galerii Alfa, której otwarcie pierwotnie planowano na 2009 roku, miało być wiele atrakcji: sale kinowe, markowe sklepy, kręgielnia, a nawet lodowisko. Dziś już wiadomo, że budowa może rozpocząć się dopiero w 2010 roku. - Czekamy, jak rozwinie się sytuacja na rynku - mówi Anna Bandurska, dyrektor z firmy JWK Management, inwestora obiektu. Dłużej poczekają na nowe galerie także mieszkańcy Oświęcimia, Kłodzka, Rzeszowa i Lublina.

Mieszkańcy mniejszych miast najbardziej ucierpią na kryzysie, bo teraz to przede wszystkim w nich deweloperzy planowali wielkie inwestycje. Rynek centrów handlowych w kilku największych miastach już się w znacznym stopniu nasycił. Niektóre budowy stanęły już w trakcie realizacji. Głębokie doły otaczają centrum handlowe Wzgórze w Gdyni, które dzięki rozbudowie powiększyć się miało prawie dwukrotnie. - Banki, które miały wyłożyć pieniądze na pokrycie połowy kosztów budowy, wstrzymały finansowanie. Negocjacje trwa-ją. Wolimy nie podawać żadnych dat zakończenia inwestycji - mówi Bruno Escur, dyrektor generalny Apsys Polska.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.