Facebook Google+ Twitter

Przez Nową Dębę przejadą pociągi osobowe

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Nowej Dęby i okolic będą mogli skorzystać z transportu kolejowego. 14 grudnia zacznie kursować pociąg relacji Tarnobrzeg - Rzeszów przez Nową Dębę i Kolbuszową.

 / Fot. Archiwum portalu nowadeba.com.pl | Foto. redakcja nowadeba.com.pl- Już pod koniec bieżącego roku w Nowej Dębie pojawią się pierwsze pociągi osobowe - obiecywał burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon. Na pytanie dziennikarzy, kiedy ostatnio przez miasto przejeżdżał taki pociąg, burmistrz odpowiedział - dawno.

To co było tylko zapowiedzią stało się faktem. 14 grudnia mieszkańcy zobaczą pierwszy osobowy pociąg od ponad 11 lat. Pociąg relacji Tarnobrzeg - Rzeszów przez Nową Dębę i Kolbuszową będzie kursował na początku najprawdopodobniej dwa razy dziennie (tam i z powrotem). Prędkość całego składu wyniesie ok. 100km/h. Już teraz możemy podpatrywać pierwsze prace nad uruchomieniem połączenia.

Gdzie?

W Nowej Dębie został już wyremontowany przejazd z/do Zakładów Metalowych „Dezamet” (ul. Kościuszki) a w trakcie remontu jest także przejście dla pieszych prowadzące z centrum miasta aż pod Zespół Szkół nr 2. Jak się dowiedziałem remont zostanie przeprowadzony także na przejazdach Rozalin - Tarnowska Wola i Jadach.

Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego, w wypowiedzi dla "Echa Dnia" mówi: "Przejazd z Rzeszowa do Tarnobrzega zajmie godzinę i pięć minut".

Kto pokryje koszty całej inwestycji?

105 milionów złotych wyda ze swojej kasy Podkarpacki Zakład Przewozów Regionalnych PKP. Cała kwota ma być rozłożona na trzy najbliższe lata. Wynika z tego, że na utrzymanie samych połączeń lokalnych PZPR PKP wyda 35 milionów złotych. W minionym tygodniu na posiedzeniu Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni przyjęli uchwałę o dotacji.

Mieszkańcy są zadowoleni…

- Panie po tych torach ostatnio przejeżdżały pociągi tylko wojskowe z czołgami, samochodami i amunicją. Ta linia była utrzymywana tylko dlatego. Gdyby nie JW2090 w Nowej Dębie tych torów by nie było - mówi Mariusz Tomczyk, mieszkaniec Nowej Dęby.

Natomiast Elżbieta Kowalczyk, która mieszka w Rzeszowie i codziennie przyjeżdża do Nowej Dęby komunikacją miejską mówi: Cieszę się, że w końcu został rozwiązany ten problem dla nas jako użytkowników. Zawsze był problem, a to autobus nie przyjechał, a to w wakacje został odwołany. Naprawdę wielkie podziękowania składam tym, którzy do tej wielkiej inwestycji się przyczynili. Oczywiście z utęsknieniem czekam na pierwszy pociąg – dodaje.

Nowe przystanki

- Umiejscowienie przystanków w projekcie technicznym nie jest jednoznaczne z realizacją, bo ta zależna jest od środków na przebudowę magistrali 71. Wstępnie na ten rok założono modernizację stacji kolejowej Dęba - Rozalin, zaś na rok kolejny modernizację stacji w Nowej Dębie i Jadachach. Są to ogólne zapowiedzi, bez uszczegółowienia zakresu prac - mówi Wiesław Ordon.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Dzięki Izo;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak najwięcej takich informacji ;) jak Podkarpacie zyskuje to może i Lubelszczyzna zyska, która ostatnio kuleje trochę ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje gratulacje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

link - Polska The Times
link - link

Fajnie;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informacja bardzo ważna. Tym bardziej, że jest dużo "szumu" wokół ograniczenia kursowanie Ex "Pieniny" w regionie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 :)
dobre_dobre
"Są to ogólne zapowiedzi, bez uszczegółowienia zakresu prac"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ooooo! Jaki piękny i nowoczesny dworzec kolejowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze stacją jest słabiutko jak widzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stacja nie wygląda za ciekawie... ;D 5+.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę a myślałem, że tylko kasują połączenia. Super!

"(...)Wynika z tego, że na utrzymanie samych połączeń lokalnych PZPR PKP(...)".

Uhuhuhuhuhu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.