Facebook Google+ Twitter

Przeżyj to sam, czyli "Z bloga drzewiarza"

5 tysięcy osób w katowickim Spodku oraz setki tysięcy przed telewizorami pisały Ogólnopolskie Dyktando 2006. Według autora prof. Andrzeja Markowskiego, w tym roku tekst jest niezwykle łatwy. Czy rzeczywiście? Tylko posłuchajcie...

"Z bloga drzewiarza"
Oto poprawny tekst dyktanda:

Z bloga drzewiarza

Serwer, na którym zamieszczony został poprawny tekst został szybko przeciążony Nicnierobienie, niechby i wyważone, z rzadka jest chwalebne. Zżymając się, rzekłem więc na przekór sobie: "Przerzeżże przerzynarką na przestrzał miłorząb tuż-tuż obok tui. Znienacka i bez ceregieli ściosaj to plugastwo, co zza hibiskusa wytrzeszcza cętkowane niby-oczy. Oj, będzież to kośba, że hej! Zarazem sczyścisz chaszcze na wprost transzei i baldachogrono hortensji naprzeciw grząskiej strużki. Umaisz potem odrzwia, rozsiądziesz się popod nimi i dla relaksu stworzysz limeryk, ot, choćby taki:

Sufrażystka z Końskowoli

boogie-woogie wspak rzępoli,

myląc c-moll i As-dur, gdyż

hyca przy tym wszerz, w dal i wzwyż,

wojażując wśród bemoli”.19 błędów zrobionych przez Stanisława M. Stanucha -Postanowiłem pierwszy raz i ja spróbować swoich sił. Zawsze z ortografii byłem dobry. Byłem. Powiem szczerze, że nie poszło mi dobrze. 19 błędów! Moja polonistka chyba się w grobie przewraca.
A jak Wam poszło? Podyskutujmy o tym na Forum

Mam tylko nadzieję, że Magda nałoży niski wymiar kary :-)Mistrz Polskiej Ortografii 2006

Małgorzata Denys z Częstochowy zostałaMistrzem Polskiej Ortografii i wygrała 35 tys. zł podczas
Festiwalu Języka Polskiego, który odbywał się dziś w katowickim Spodku. Spośród uczestników Ogólnopolskiego Dyktanda najlepiej napisała tekst autorstwa prof. Andrzeja Markowskiego pt. "Z bloga drzewiarza".

Laureatem drugiego miejsca, premiowanego kwotą 15 tys. zł został Aleksander Meresiński z Kielc, a trzeciego - Alicja Howaniec z Kamieńca Ząbkowickiego, która wygrała 10 tys. zł.

Mówcą Znakomitym został Wojciech Koladyński, a Małym Mistrzem Polskiej Ortografii Joanna Kozłowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Kolejne pytanie do Profesora

***Panie Profesorze!
Sorki, ale wczoraj zapytałem dodatkowo o deklinację nowego słowa *tag*. Czy podobna jest do wyrazu *blog*? Bo o ile się nie mylę, tłuszcza będzie znowu po swojemu deklinować...
Może oszczędzimy (a właściwie to Pan) jej błądzenia?
Pozdrawiam
Mirnal z Gdyni 2006-10-20

Przepraszam, ale Pańskie wypowiedzi są z reguły dość długie i muszę je skracać. Skróciłem i pominąłem ten problem. Ja uważam, że te wyrazy powinny się odmieniać podobnie: M. blog, tag; D. blogu, tagu; B. Blog, tag. Pozdrawiam serdecznie. Marian Bugajski. PS „Tłuszcza” to nieodpowiednie słowo na oznaczenie ogółu użytkowników języka.***

**********************


***Panie Profesorze!
Właśnie przeczytałem w Onecie –
[...]
I mam pytania - owszem, czytać [imejl], ale [email]? Czy jednak nie [emajl]? Napisano tu również *e-mailu*, ale powszechnie słyszymy w dopełniaczu i bierniku *tego e-maila*.

Ponieważ język polski nie lubi rzeczowników z końcówką -U w dopełniaczu i -A w bierniku, przeto wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest - *e-mail, e-mailu {nie *e-maila*}, e-mailowi, e-mail {nie *e-maila*}, e-mailem, e-mailu*. Ale co począć, kiedy tłuszcza myśli inaczej? Podobnie jest zresztą z wyrazem *blog*, a rozpowszechnia się także w tej branży słowo *tag* (wiodące słowo artykułu). I jak je odmieniać, bo czuję, że zajdzie podobna sytuacja jak z wyrazami *e-mail, blog*...
Co Pan o tym sądzi, a ponadto - czy Pana nie śmieszą wyrazy *e-mailowy, e-mailować*? Kto wymyśla takie dziwolągi?
Z poważaniem
Mirnal z Gdyni 2006-10-19

Na temat mejla (mejlu) już się wypowiadałem, na temat blogu też. A przymiotnik i czasownik utworzony od tych wyrazów wcale mnie nie śmieszy, chociaż myślę, że lepiej byłoby te formy tworzyć od postaci już spolszczonej, a więc mejlowy i mejlować. Pozdrowienia. Marian Bugajski***

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przesadzajmy - jeśli ktoś już dobrze dosłyszał, to zarówno *hibiskus*, a już na pewno *baldachogrono* powinien napisać poprawnie nawet pierwszy raz słysząc, chyba że nie wiedział czy razem czy osobno, bo można było niezrozumieć o co biega.... Pierwsze na 90%, ale drugie na 100% - *dach* (ch).
Mialem trudności ze zrozumieniem (na bieżąco) tekstu - *Przerzeżże przerzynarką*. Kto tak mówi? Google - przerzeżże (zero), przerzeż (zero), przerzezać (jeden).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do janklosowski: z całym szacunkiem, ale za chwilę tak samo powie ktoś, kto na codzień używa baldachogrona, czy wykonuje.. kośbę - hibiskus nie jest powszechnie znany i nie wymagajmy znajomości tego wyrazu od każdego, prócz... herbaciarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego Edukacja jest w Portfelu, a nie w Kulturze? Tu mogę zrozumieć, bo kasę mistrzowie wzięli...

Komentarz został ukrytyrozwiń

* Moja polonistka chyba się w grobie przewraca.* - nie bój nic; poloniści również by nie napisali bezbłędnie...
Nie podano, ile błędów popełnili mistrzowie? Zwykle też popełniają. W zeszłym roku bodaj najlepszy był bezbłędny.
*boogie-woogie* jako niepolskie nie powinno się znaleźć w dyktandzie z j. polskiego, ale w tym roku tylko jedno takie słowo - w poprzednich było znacznie więcej...
*niby-oczy* - poloniści chcą wprowadzić pisownię łączną (pod. jak nibynóżka, supergwiazda, eksmąż); może niebawem?
Zgadzam się z Emgieką i Gut.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.10.2006 21:31

Trzymamy :-) A mnie zabiło słowo "przerzeżże". Brrr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patryk ma rację - Mirosław się zdziwił. *Blog* ma deklinację identyczną do *blok*, co ułatwia życie. Po co wymyślać inne końcówki?
Pytałem w sierpniu prof. Bugajskiego (Radio Zachód) -

***Podobne hece są ze słowem *blog*. Już chyba nic nie pomoże - niemal każdy pisze *bloga* zamiast *blog*. I nie ma silnych, a przecież codziennie w mediach powinna ukazywać się jedna porada językowa (np. w dziennikach telewizyjnych w okolicach prognozy pogody) typu - *piszemy blog, nie bloga*. ***
Odpowiedź -
***Szerzy się końcówka –a w bierniku rzeczowników męskich szczególnie w potocznej polszczyźnie. „Kupiłem sobie laptopa i piszę bloga” to mniej więcej tak, jak : „Kupiłem telefona komórkowego, wysłałem esemesa i teraz zapłacę rachunka.*** koniec cytatu

To oczywiście dotyczy biernika nie dopełniacza, ale biernik właśnie jest błędnie najczęściej pisany. I jeśli prof.Markowski zastosował owo słowo, to mógł od razu (przy okazji) milionom widzów przypamnieć, że w bierniku jest *blog* nie *bloga* (pod. widzę blok silnika, mieszkalny, rysunkowy, techniczny).

Co do dopełniacza, to owszem - PW ma rację, że można na dwa sposoby, ale właśnie podczas dyktanda można byłoby wylansować właściwszą formę (*blogu* pod. *bloku*). Pewnie profesor wrzucił obie wersje do Googli i wyszło mu, że *bloga* jest kilka razy więcej niż *blogu*, ale zapomniał, że formę *bloga* Google zliczają zarówno dla dopełniacza, jak i biernika (błędnego, a omówionego wcześniej).

Nieco inną postawę ma prof. Bańko -
***Wydawałoby się, że blog powinien się odmieniać jak log (dziennik pokładowy): logu i blogu. Choć taka forma jest rzeczywiście używana, wyszukiwarki internetowe pokazują, że częściej piszemy bloga. Może dzieje się tak przez analogię do e-maila i SMS-a, które należą do tego samego co blog kręgu pojęć związanych z nowoczesną komunikacją językową. Prawdopodobnie blog trafi do słowników jako rzeczownik dwurodzajowy, żywotno-nieżywotny. To, że nie oznacza istoty żywej, nie ma większego znaczenia. W polszczyźnie jest wiele rzeczowników żywotnych rodzajowo, a nieżywotnych znaczeniowo – w Innym słowniku języka polskiego PWN naliczyliśmy ich ponad 1000.
— Mirosław Bańko***
Ale również powołuje się na częstszą formę *bloga*, które w Googlach wykazywana jest w dopełniaczu i bierniku.
Szkoda, że poloniści nie przemyśleli analogii ze wspomnainym blokiem - wyjaśniliby już dawno sprawę i byłoby po... sprawie.

Reasumując - właściwszą formą jest *blogu/bloku* w dopełniaczu i *blog/blok* w mianowniku! A w miejscowniku - *blogu/bloku*, zatem wcale nie byłoby wyrazu *bloga (bloka)* i byłoby b. dobrze!
I szkoda, że dyktando nie uporządkowało tej sprawy. Oczywiście napiszę do RJP co o tym myślę... Trzymajcie za mnie kciuki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z hibiskusem to bez przesady - to dość popularna herbatka kwiatowa (dokładnie z kwiatu hibiskusa). Ze względu na intensywny kolor i smak - częsty składnik różnych innych mieszanek owocowych (herbacianych). :-)

j.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przerzeżże, hibiskus, kośba, baldachogrono... Nie chcę się zakładać, ale przypuszczam, że 99,99% POLAKÓW nie wie, co te słowa oznaczają (niektóre brzmią, jak... regionalne przekleństwa), a co dopiero, jak to się pisze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katicuhna, ręce mi drżały jak....Poza tym ostatni raz większy tekst pisałem ręcznie no, chyba jeszcze na studiach. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.