Facebook Google+ Twitter

"Przeżyłem trzy niemieckie rzesze, mam nadzieję, że przeżyję i czwartą"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-11 12:57

Opinia publiczna w Niemczech jest zbulwersowana wypowiedziami księcia Liechtensteinu. Książę Hans-Adam II nazwał obecne państwo niemieckie "czwartą rzeszą".

Książę, w liście do dyrekcji Muzeum Żydowskiego w Berlinie, zarzucił niemieckim władzom, że w stosunkach z Liechtensteinem w coraz mniejszym stopniu kierują się zasadami prawa międzynarodowego. "Przeżyłem trzy niemieckie rzesze, mam nadzieję, że przeżyję i czwartą" - napisał Hans-Adam II.

W ten sposób książę Liechtensteinu uzasadnił swoją odmowę wypożyczenia jednego z obrazów ze swojej kolekcji do Niemiec. Z taką prośbą zwróciło się do niego Muzeum Żydowskie.

Niemieckie media, cytując list monarchy, dodają, że stosunki między Niemcami a Liechtensteinem są złe od ujawnienia na początku roku afery podatkowej. Setki niemieckich prominentów umieszczały w bankach w Liechtensteinie swoje oszczędności. Niemiecki system podatkowy miał na tym stracić nawet trzy i pół miliarda euro. Berlin wezwał księstwo do zmiany przepisów, które czynią z Liechtensteinu raj podatkowy.

Niemiecki MSZ zareagował na słowa księcia powściągliwie. Rzecznik resortu podkreślił jedynie, że Niemcy respektują prawo międzynarodowe, także w odniesieniu do Liechtensteinu. Przeprosin zażądała natomiast Centralna Rada Żydów w Niemczech, która uznała opinie Hansa-Adama II za obraźliwe i niedorzeczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.