Facebook Google+ Twitter

Przeżywanie historii, czyli jak komunizm umieścić w muzeum

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-18 12:34
  • Creative Commons

Prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty o historii w szkole, podzielił się z nami swoimi planami o muzeum właśnie. Pomysł dobry, należy kultywować pamięć o zbrodniach z lat komunistycznych, ale...

Prezydent zaznaczył, że trzeba zrobić "coś na rzecz historii najnowszej, budowanej także poprzez przeżywanie". I poprzez muzeum prezydent ma na myśli nasze przeżywanie. O ile dobrze wnioskuję, debata do młodych i o młodych, bo to oni muszą znać historię naszej dumnej ojczyzny. Tak więc za pieniądze państwowe powstanie muzeum, które jak przymusowe 3-4 lata historii w szkole ponadgimnazjalnej, w nasze młode dusze i rozumy nic nie wleje.

Z panem Komorowskim muszę się zgodzić w jednym - aby historię znać i szanować, trzeba ją przeżywać. Niestety ja muzeum nie traktuję jako miejsca, w którym mógłbym cokolwiek odczuć (chyba, że znudzenie). Wielkie wystawy, obiekty-relikty, czy prezentacje nie dają nam nic pożytecznego. Dlatego zamiast nudnych lekcji historii proponowałbym wyzwalanie w uczniu odpowiedzialności narodowej i dumy historycznej, a zamiast muzeum - projekcje, filmiki i happeningi poprzez internet, bo to tak naprawdę przemawia do młodych ludzi.

Tak więc, panie prezydencie, pomysł na krzepienie w sercach naszych patriotyzmu w pełni popieram, ale sposób w jaki pan chce to robić, może okazać się lekko bezsensowny.

Znajdź nas na Google+
(Krzysiek Matuszewski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.