Facebook Google+ Twitter

Przeżywanie Pasji na Filipinach

Chrześcijanie właśnie rozpoczęli Misterium Męki Pańskiej, które zaczyna Wielki Czwartek. Dla wyznawców tej religii jest to wyjątkowy czas przeżywania męki Chrystusa. W szczególny sposób obchodzą to Filipińczycy.

Filipiny to średniej wielkości państwo położone w południowo-wschodniej Azji, na archipelagu Oceanu Spokojnego, gdzie wielką wagę przywiązuje sie do religii. Aż 94% tego liczącego około 91. milionów ludzi to chrześcijanie. Męka Pańska, która jest istotą tej religii, jest przeżywana tam w naprawdę wyjątkowy sposób.

Życie religijne Filipińczyków jest dla nich, jak już wcześniej wspomniałem, bardzo istotne. Symbole i postaci święte można tu zobaczyć nie tylko w kościołach, ale również na ulicach. Nie braknie ich na straganach, wszelkich słupach, czy samochodach. Mężczyźni natomiast chętnie robią sobie tatuaże przedstawiające krzyż. Tak istotny w życiu każdego chrześcijanina okres wielkanocny jest tam szczególnym czasem. Filipińczycy bowiem w okresie Męki Pańskiej chodzą w licznych procesjach po ulicach miast biczując swe ciało i wiążąc je łańcuchami. Ma to być gest szczególnego przeżywania cierpienia wraz z Chrystusem, jednak ma to też charakter pokutny. Według osób, które biorą w tym udział, pozwala to bardziej zrozumieć Jezusa.

Misterium Męki Pańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Oltarzewie. Fot. Paterm / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:PassionPlay.jpgW tym wszystkim główną rolę stanowi jednak ukrzyżowanie. Mężczyźni, którzy wyrazili chęć do poddania się temu obrzędowi, zostają przybici do krzyża prawdziwymi, wcześniej zdezynfekowanymi gwoźdźmi. Takie poświęcenie jest często praktykowane z powodu różnych intencji, na przykład choroby bliskiej osoby.

42-letni Chito Sangalang, który już od wielu lat poddaję się ukrzyżowaniu, tak wypowiada się o swoim poświęceniu: "Ukrzyżowanie pomaga. Jest jak cud. Podczas ukrzyżowania tworzą się rany na dłoniach i stopach, lecz już po dwóch dniach nie ma po nich śladu."

Osoby biorące udział w tej ofierze podkreślają, że pomimo wielkiego zainteresowania turystów, nie jest to robione w żadnym stopniu pod publiczkę, dla mediów, lecz wynika to z ich potrzeby ducha.

Zdjęcia z tego wydarzenia możesz obejrzeć tutaj. Uwaga zawierają one sceny drastyczne!
Artykuł został napisany w oparciu o:
Artykuł - Gazetki Młodych Duszpasterstwa Parafii Św. Michała w Sopocie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.