Facebook Google+ Twitter

Przodkowie Angeli Merkel mieszkali w Elblągu.Wywiad z historykiem

O elbląskich i gdańskich przodkach Angeli Merkel, kanclerz Niemiec opowiada Lech Słodownik, historyk w rozmowie z Grażyną Wosińską. Ich własnością była istniejąca do dziś klasycystyczna kamienica w Elblągu, zwana domem kataryniarza.

Lech Słodownik, historyk / Fot. Grażyna WosińskaGrażyna Wosińska: W jaki sposób dotarł Pan do dokumentów potwierdzających, że przodkowie Angeli Merkel mieszkali w Elblągu?
Lech Słodownik: Gdy Angela Merkel była przewodniczącą frakcji parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu, dowiedziałem się o tym od swoich niemieckich znajomych. Były to niejasne informacje. Zaciekawiły mnie na tyle, że zacząłem szukać materiałów. Najpierw przeczytałem krótką wzmiankę w opracowaniu Hansa Jürgena Schucha, przewodniczącego Zjednoczenia Truso w Münster. Potem dotarłem do archiwów i starych gazet. Informacje uzyskałem z miesięcznika "Elbinger Nachrichten" wydawanego do grudnia 2010 r. w Münster oraz artykuł doktora Klausa Hinza "Angela Merkel und Elbing", zamieszczony w kwartalniku "Der Pangritz Kurier", 1/2010, Moers 2010.W ten sposób powstała historia rodziny Angeli Merkel żyjącej w Elblągu od końca XIX wieku do 1936 roku.

Kiedy i skąd rodzina Angeli Merkel sprowadziła się do Elbląga?
Pradziadkowie ze strony matki - Emil Richard Drange z żoną Emmą i czwórką dzieci sprowadzili się pod koniec XIX wieku z Głogowa do Elbląga. W 1898 roku pradziadek pani Merkel otrzymał stanowisko asystenta magistrackiego. Był dość ambitny i szybko awansował, a u szczytu swej elbląskiej kariery magistrackiej był nadsekretarzem miejskim (Ober-Stadtsekretär). Tytuł ten wieńczył urzędniczą drogę "niższego szczebla".

Czy od razu rodzina Drangów mieszkała w przepięknej kamienicy naprzeciw dworca?
Nie, najpierw zajmowali mieszkania czynszowe przy ul. Czerniakowskiej 6b, Wyspiańskiego 17 i przy Traugutta 34. Gdy w Elblągu urodziła się następna czwórka dzieci, pradziadkowie pani kanclerz kupili w 1910 roku klasycystyczną, trzypiętrową i reprezentacyjną kamienicę.

Skąd Drangowie wzięli na to pieniądze?
Wspomogli ich majętni rodzice Emmy, prababki Angeli Merkel.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Interesujący materiał i ciekawa historia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe do kogo dzisiaj należy ta zadbana kamienica ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.