Facebook Google+ Twitter

Przy procesie beatyfikacyjnym papieża pracuje były agent?

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-09-29 19:28

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zapowiedział, że w najbliższym czasie ujawni nazwisko księdza pracującego w Rzymie przy procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, który był tajnym współpracownikiem SB.

Ks. Zaleski poznał je trzy miesiące temu podczas zbierania materiałów do książki "Księża wobec SB".

– Dokumenty zachowane w IPN nie pozostawiają wątpliwości. Ksiądz ten został zwerbowany w Krakowie na podstawie kompromitujących go materiałów. Powiedziałem mu, że był zarejestrowany jako tajny współpracownik i że jego akta wyglądają bardzo nieciekawie od strony moralnej. Mimo to zgodził się pracować przy procesie beatyfikacyjnym. O wszystkim poinformowałem także władze kościelne – mówi ks. Zaleski.

Tymczasem kard. Stanisław Dziwisz powiedział dziennikarzom, że o niczym nie wiedział: – Naprawdę z przykrością przyjmuję taką wiadomość, bo nie wiedziałem, nie wiem i nawet nie chcę przypuszczać, żeby to było prawdą.

– Wysłałem list do kurii 28 lipca – utrzymuje ks. Zaleski. – Chcę wierzyć, że władze kościelne nie wiedziały o przeszłości tego księdza. Może nikt nie zwrócił uwagi na mój list. Naradzę się jeszcze z historykami i prawnikiem, ale jestem zdecydowany ujawnić nazwisko tego księdza. To naprawdę bardzo bulwersująca sprawa. Dotyczy nie tylko Polski, ale także Watykanu.

Według ks. Zaleskiego, duchowny dał się zwerbować SB w latach 70., przed wyjazdem do Rzymu. Po kilku latach zerwał współpracę, ale bezpieka śledziła go aż do późnych lat 80. – Cały czas zbierano kompromitujące go materiały. On może być szantażowany za ich pomocą jeszcze dzisiaj – podkreśla ks. Zaleski.

Ks. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II odmówił wszelkich komentarzy na temat informacji ujawnionych przez ks. Zaleskiego.

Nie weźmie honorarium

Ks. Zaleski zapowiada, że przekaże rękopis książki "Księża wobec SB" do wydawnictwa Znak 10 października. To nieco później niż planował, ponieważ musi jeszcze zbadać kolejne materiały dostępne w IPN.W jego publikacji obok nazwisk agentów opisane będą przypadki tych duchownych, którzy byli werbowani przez SB, ale współpracy nie podjęli, jak abp Wojciech Ziemba, dziś metropolita warmiński.

Za książkę ks. Zaleski nie weźmie honorarium. Połowa ma być przeznaczona na rzecz szkoły integracyjnej, a połowa na rozbudowę schroniska dla niepełnosprawnych w Radwanowicach. Wydawnictwo Znak zapowiada, że książka powinna ukazać się jeszcze w tym roku.

Wojciech Harpula/Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.