Facebook Google+ Twitter

Przycisk delete to za mało!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-15 13:40

Czy kasowanie danych z komputera wiąże się z ich całkowitym usunięciem? Okazuje się, że niekoniecznie.

Szeroko pojęta komputeryzacja w instytucjach państwowych i zaufania publicznego to ogromne ułatwienie dla pracowników i obsługiwanych interesantów. To także wyzwanie dla informatyków i Administratorów Bezpieczeństwa Informacji, osób nie tylko czuwających nad prawidłową pracą systemów informatycznych, ale chroniących poufne dane przechowywane na służbowych komputerach.

Współcześnie większość pracowników instytucji publicznych i prywatnych przedsiębiorstw - szczególnie informatyków i Administratorów Bezpieczeństwa Danych - drży o bezpieczeństwo nie tylko archiwizowanych, ale przede wszystkim usuwanych przez siebie dokumentów. W końcu z komputerów korzysta się praktycznie wszędzie. Dysk twardy to kopalnia wiedzy na temat funkcjonowania firmy - to często poufne dane finansowe i księgowe, raporty sprzedaży, kartoteki klientów i pracowników, informacje o rynku i produktach. W przypadku instytucji zaufania publicznego, skala ważności owych informacji rośnie jeszcze bardziej.

Pracując przy komputerze nie sposób nie usuwać pewnych plików, by zapewnić płynność pracy. Jeżeli robi to pracownik, zwykle posłuży się przyciskiem delete i oczyści kosz. Gdy do pracy zostanie oddelegowany informatyk lub Administrator Bezpieczeństwa Informacji, posłuży się on bardziej zaawansowanymi metodami - sformatuje dysk, przekaże do fizycznego zniszczenia lub wykorzysta specjalistyczne oprogramowanie, które poprzez wielokrotne nadpisanie danych uniemożliwi odczytanie informacji. Fakt, że taki dysk można ponownie wykorzystać, jednak cały proces jest powolny, a koszt wysoki. Poza tym czy to wystarczy? Przykłady z życia wzięte pokazują, że nie zawsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.