Facebook Google+ Twitter

Przyczyną upadku polskiej piłki jest… ewolucja

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-02 16:44

Ewolucja to ciągły proces zmian, dzięki któremu wyłaniają się nowe jakości. Proces ten występuje w wielu dziedzinach życia, także w piłce nożnej, a konkretnie w taktyce pilkarskiej. I tu się zaczyna problem.

Trening schematów taktycznych to podstawa. | Fot. Tomasz Bołt Dziennik Bałtycki.Od wielu już lat wszyscy "wielcy" eksperci od piłki kopanej w Polsce (trenerzy, dziennikarze, działacze) wmawiają kibicom, że niski poziom naszego futbolu jest skutkiem słabego szkolenia młodzieży, braku rozwiązań systemowych, słabej infrastruktury etc. Jest w tym sporo prawdy, ale problem jest dużo poważniejszy. Największą bolączką polskiej piłki jest skandaliczny poziom wiedzy taktycznej rodzimych trenerów.

Od kilkunastu lat taktyka zaczęła odgrywać w piłce coraz większą rolę. Jeszcze 20 lat temu zadaniem trenera było przygotowanie fizyczne zawodników, wyznaczenie składu, przyporządkowanie zawodnikom pozycji i ogólne założenia (atakujemy czy gramy z kontry) oraz decydowanie o zmianach podczas meczu. Sam mecz miał już charakter podwórkowy, wygrywali ci, którzy byli lepsi technicznie i mieli więcej sił. Później zaczęto wprowadzać pewne schematy w grze obronnej takie jak obrona strefowa, zmniejszono odległości między formacjami, zawężono pole gry, wprowadzono zsynchronizowany pressing. Grę obronną doprowadzono w końcu do takiego poziomu, że przedarcie się przez dobrze zorganizowaną drużynę, której nie obce są zagadnienia, o których pisałem, jest praktycznie niemożliwe.

Ale jest pewna broń, która pomaga rozwiązać ten problem. Ta broń to "atak pozycyjny", który jest zdecydowanie najtrudniejszym elementem taktyki. Przy nim gra obronna wydaje się banalna. Druga połowa lat 90., to ten czas, kiedy zaczęto wprowadzać skomplikowane schematy rozegrania piłki, a zawodnicy zaczęli poruszać sie po boisku wedle wcześniej wyćwiczonych zachowań. Po meczu eliminacyjnym do Ligi Mistrzów Legia - Szachtar, trener Wdowczyk komplementował zawodników drużyny ukraińskiej, stwierdzając, iż oni są naprawdę wspaniali, gdyż potrafią przewidzieć kilka ruchów naprzód. I tu jest największy problem polskiej piłki, bowiem zawodnicy ukraińscy wcale nie są mądrzejsi od polskich, a te ruchy, które według Wdowczyka potrafią przewidzieć, to nic innego jak schemat. To, że Wdowczyk nie potrafi nauczyć swojej drużyny podobnych zachowań, to pół biedy, najgorsze jest to, że on nie zdaje sobie sprawy, że tego trzeba uczyć, że to się nie bierze z kosmosu ani ze zdolności przewidywania przyszłości.

Ewolucja w taktyce piłkarskiej ma sie dobrze, szczególnie mam tu na myśli atak pozycyjny. Ciągle postępuje i sprawia, że piłka staje sie coraz ładniejsza, drużyny rozgrywają akcje z dużą liczbą podań, długo utrzymując się przy piłce, strzelają więcej bramek, a ich akcje, w których bierze udział cała drużyna zapierają dech w piersiach. Szkoda tylko, że Polska w tym wszystkim jawi się jako ostatni europejski "skansen taktyczny", w którym czas już dawno się zatrzymał.

I jak tu nie wierzyć ministrowi Giertychowi, że teoria ewolucji jest tylko jedną z wielu, patrząc na to, co wyprawiają polscy trenerzy piłki nożnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jaka ewolucja co ty piszesz czlowieku nieudolnosc jest przyczyna upadku polskiej piłki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.