Facebook Google+ Twitter

Przygody z marksizmem. Debata w Toruniu

29 maja na Wydziale Humanistycznym UMK odbędzie się debata prof. Szahaja z M. Bermanem. Toruński Klub Krytyki Politycznej serdecznie wszystkich zaprasza do wysłuchania debaty z człowiekiem lewicy zza oceanu!

 / Fot. Krytyka PolitycznaW tym roku Krytyka Polityczna obchodzi swoje 10. urodziny!

Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich na debatę prof. Szahaja z M. Bermanem, która odbędzie się 29 maja o godzinie 18 na Wydziale Humanistycznym (ul. Fosa Saromiejska 1a, s. 317).

Warto zapoznać się z myślą człowieka lewicy zza oceanu.

Zapraszamy!

O debacie:

Walka demokratycznej lewicy na wielu frontach  –  od „posegregowanych" miasteczek głębokiego Południa aż po centrum finansowe na Wall Street  –  zmieniła nie do poznania Amerykę i cały świat, inspirując ludzi w każdym niemal zakątku globu. Zawsze będąc bliżej ludzi niż władzy, ruchy oddolne wpływały na społeczeństwo i jego kulturę, ale także na państwo i jego elity, czyniąc USA krajem nieco bardziej sprawiedliwym, bardziej przyzwoitym, bliższym egalitarnym ideałom  –  Ojców Założycieli, radykalnych kaznodziejów czy Karola Marksa.

Karol Marks jako romantyczny poeta nowoczesności? Karol Marks tańczący na ulicy, z tłumem studentów, w radosnym karnawale? A może prorok pracy wyzwolonej, przenikliwy analityk alienacji, przygnieciony trudem robotnik pióra? Marshall Berman, autor legendarnego Wszystko co stałe, rozpływa się w powietrzu, ukazuje nam własne i cudze przygody z jednym z najbardziej wpływowych myślicieli zeszłych dwóch stuleci. Pisze o "Śmierci komiwojażera" i włóczędze Waltera Benjamina, o „ogniu w sercach" rewolucjonistów i katastrofie sowieckiego eksperymentu. O wielkim potencjale wolności w kapitalizmie  –  i przytłaczającej człowieka mocy, jaką wyzwala. O demokracji, więzi między ludźmi i o miłości. I o myśleniu, do którego nas zmusza, a które wyrwać nas może ze stanu natury  –  a nowoczesność ze stanu absurdu.

Marshall Berman (1940) – jeden z redaktorów amerykańskiego lewicowego pisma „Dissent", filozof, wykłada nauki polityczne na City University of New York. Autor m.in. Wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Juliusz Bortkiewicz
  • Juliusz Bortkiewicz
  • 23.05.2012 08:19

Szanowny Panie wincenty. Dla wymienionych przez Pana osób byłaby to strata czasu. Po pierwsze - dyskusja z pewnością będzie toczyła sie w języku angielskim, jakoś nie wierzę by pan Macierewicz operował swobodnie tymże językiem. Po drugie - oni niezależnie od tematu dyskusji wskoczyliby na swoje ulubione teksty; Macierewicz o Smoleńsku, Rydzyk o platformie cyfrowej dla trwam'u, a Fotyga o wpływie marksizmu na pogłębienie zmarszczek na jej przepięknym obliczu. Po trzecie - co ci ludzie mogą wnieść nowego do dyskusji o marksiźmie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
wincenty
  • wincenty
  • 23.05.2012 05:27

rydzyk powinien obowiazkowo wziasc udzial w debacie.rowniez tak macierewicz z fotyga.moze sobie cos pozytecznego z debaty odniosa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.