Facebook Google+ Twitter

Przygotowania do ekshumacji zwłok generała Sikorskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-25 08:05

W nocy w krypcie świętego Leonarda na Wawelu specjaliści zamontowali specjalny dźwig. Po 9.00 konstrukcja ma podnieść sarkofag, w którym znajdują się szczątki generała. Będzie to pierwsza i zarazem najbardziej skomplikowana, operacja logistyczna w całym procesie ekshumacji.

Ekshumacja ma pomóc w wyjaśnieniu okoliczności śmierci generała Sikorskiego. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej u wybrzeży Gibraltaru.

Ważący ponad dwie tony sarkofag zostanie podniesiony przez specjalną windę tak, aby można było wyjąć z niego trumnę ze zwłokami Sikorskiego. Operacja będzie trudna, bo w krypcie świętego Leonarda jest bardzo ciasno i trzeba uważać, by nie uszkodzić znajdującej się obok romańskiej kolumny, oraz sarkofagu Jana III Sobieskiego. W dodatku, sarkofag Sikorskiego był już kilka razy klejony i eksperci obawiają się, by nie pękł ponownie.

Szczątki generała zostaną zbadane przez specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej. Na Wawel uroczyście wrócą jutro, a nabożeństwu przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.