Facebook Google+ Twitter

Przygotowania do Euro 2012 opóźniają się - informuje NIK

Przygotowania do Euro 2012 nie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Opóźniają się zwłaszcza inwestycje w infrastrukturę: drogi i komunikację miejską. W dodatku NIK zarzucił niegospodarność spółce PL.2012.

Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie. / Fot. Klaudia FotyniukNaczelna Izba Kontroli sprawdziła, jak ze swoich zadań organizacyjnych wywiązują się ministerstwa, miasta-gospodarze, Spółka PL.2012 oraz inne podmioty, odpowiedzialne za przygotowania do mistrzostw.

Kontrolerzy ocenili również na jakim etapie zaawansowania są poszczególne obszary przygotowań, m.in. budowa i modernizacja stadionów, lotnisk, transportu lądowego i hoteli.

Podstawowe błędy

Wyniki kontroli są niepokojące. Blisko połowa ze skontrolowanych przez NIK przedsięwzięć nie jest realizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem. Opóźnia się budowa i modernizacja dróg, portów lotniczych, dworców oraz linii kolejowych. W konsekwencji termin oddania do użytku 36 przedsięwzięć już w tej chwili przeniesiono na okres po rozpoczęciu mistrzostw. Dotyczy to przede wszystkim dróg ekspresowych oraz inwestycji komunikacyjnych w miastach.

Praca bez planu

NIK zwraca uwagę na brak całościowego planu przygotowań do organizacji Euro 2012, który uwzględniałby nie tylko inwestycje stadionowe, ale i pozostałe przedsięwzięcia. Może to być jedna z głównych przyczyn opóźnień, ponieważ jego brak utrudnia nadzór nad prawidłowym przebiegiem przygotowań.

Ponadto NIK zwraca uwagę na brak planu wykorzystania stadionów po zakończeniu mistrzostw.

Zła działalność spółki?

Zegar odliczający pozostały czas do Euro 2012 / Fot. Ewa KrzysiakWiele zastrzeżeń kontrolerów wzbudziła działalność Spółki PL.2012, koordynującej przebieg przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej. Głównym zarzutem jest przerost kadry kierowniczej. Na 71 pracowników spółki (stan z listopada 2009 r.) aż 30 zaliczało się do kadry kierowniczej. W przybliżeniu wychodzi na to, że jeden zarządzający nadzorował pracę jednego pracownika niższego szczebla.

Wedug raportu NIK spółka wydała 2,7 mln zł w sposób niegospodarny. Spółka zlecała np. zewnętrznym firmom zadania, które mogli wykonać jej pracownicy. Zamawiała także usługi, których celowość trudno uzasadnić, np. badanie nastrojów społecznych, pomimo porozumienia z Uniwersytetem Warszawskim, od którego otrzymywała informacje w tym zakresie.

Jak twierdzą kontrolerzy, z części zadań spółka PL.2012 nie wywiązała się wcale lub zrobiła to nierzetelnie. Do czasy zakończenia kontroli nie utworzyła chociażby Centrum Informacji Spółki.

W zakończeniu raportu NIK stwierdza, że wszystkie opóźnienia w przygotowaniach do organizacji EURO 2012 są możliwe do nadrobienia pod warunkiem przestrzegania przyjętych terminów oraz zapewnieniu źródeł finansowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.