Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10991 miejsce

Przygotuj psa do zimy i nocy sylwestrowej

Za 9 dni rozpocznie się kalendarzowa zima, za 18 będziemy świętować Nowy Rok. Wyciągnęliśmy z szafy ciepłe kurtki, zamówiliśmy salę na Sylwestra. A jak przywita zimę i Nowy Rok twój pies? Oto kilka rad dla tych, którym to nie jest obojętne.

Poprosiłem o pomoc łódzkiego weterynarza Adama Szymaniaka z lecznicy „MAX”. Oto zapis naszej rozmowy.Kamizelka na tym Goldenie nie służy do ogrzewania, jest jedynie informacją. / Fot. K.Ostanówko
Czy i w jaki sposób należy zabezpieczać przed chłodem naszych pupili?
- Najlepszym sposobem może być rozsądek, którym powinni się wykazać właściciele tzn. odpowiednio dobierać czas, miejsce i intensywność spacerów do pory roku, w tym wypadku do okresu zimowego. Wszystkie w/w elementy należy również uzależnić od wieku, stanu zdrowia, aktualnej kondycji i rasy – mówimy tu głównie o psach. W inny sposób należy i można postępować z Yorkiem a inaczej np. z psem rasy Alaskan czy samojed.

Co z psem stróżującym?
- Psy stróżujące powinny mieć zapewniona ciepłą budę zabezpieczoną przed deszczem, ale co również ważne przed wiatrem. Do środka można włożyć słomę (siano szybciej się psuje) materac lub ręczniki czy koce – należy jednak pamiętać, że bez względu, co pies ma w budzie należy wyściółkę systematycznie i regularnie wymieniać głównie ze względu na wilgoć i brud.

Czy ubranka dostępne w sklepach są bardziej ozdobą czy spełniają również inne funkcje?
- To zależy od rasy psa i tego jak jest „użytkowany”. Np. psy pociągowe w bardzo ciężkich warunkach noszą, a raczej mają zakładane przez opiekunów specjalne ochraniacze na łapy, aby je zabezpieczyć przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi i czynnikami mechanicznymi (twarda ostra zmarznięta ziemia). Inaczej jest np. u yorków, pudli, jamników czy sznaucerów miniaturowych. Tu oprócz niezaprzeczalnego wrażenia wizualnego, ubranie spełnia również funkcję zabezpieczającą przed wilgocią, deszczem czy zabrudzeniami błotem. Jednak ich rola zabezpieczania psów przed chłodem nie jest do końca jednoznaczna, więc można się kierować starą zasadą – jeżeli nie szkodzi to, co szkodzi spróbować.

Jak zabezpieczyć zwierze przed stresem sylwestrowym?
- Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Do każdego zwierzęcia należy podejść indywidualnie. Lekarz weterynarii, który opiekuje się zwierzęciem może wspólnie z właścicielem podjąć decyzję, w jaki sposób zmniejszyć w/w stres. U jednych osobników można wykorzystać metody behawioralne, (które wymagają czasu) u innych lekkie uspokojenie środkami ziołowymi, jeszcze u innych konieczne jest użycie środków z grupy psychotropów. Jeśli chodzi o problem, który tu poruszyliśmy jest on bardzo rozległy i trudny do przekazania w formie ogólnej do zastosowania u wszystkich osobników, dlatego należy wcześniej omówić problem ze swoim lekarzem opiekującym się zwierzęciem, aby wybrać optymalne rozwiązanie i proszę pamiętać, że wymaga ono czasu.

Odpowiednio zbilansowana karma jest równie ważna jak ocieplona buda. / Fot. K.OstanówkoZapytałem również Monikę Pasik, pracującą w sieci sklepów „ZOO Natura”, o to czy posiadają specjalną karmę, która nadaje się dla psów stróżujących zimą. Oto odpowiedź:

- Tak, jest taka karma. Firma Eukanuba wprowadziła na rynek karmę „Working & Endurance”, która przeznaczona jest dla psów wykonujących długotrwały wysiłek, czyli dla tych, które pracują na przykład w straży pożarnej czy służbie celnej. Oraz właśnie dla tych psów, które stróżują przy domach i przez całą zimę będą na zewnątrz. Karma ta jest bardziej energetyczna, co pozwala zgromadzić i utrzymać psom odpowiedni poziom energii. Ale jeśli ktoś nie karmi swojego pupila Eukanubą doradzam wtedy każdy inny gatunek karmy dla juniora. Skład karmy dla psów młodych jest tak dobrany, że równie dobrze sprawdza się dla suk ciężarnych i karmiących i może być też podawana psom stróżującym, czyli we wszystkich przypadkach, kiedy psy wydatkują więcej energii. Ale taką karmę podajemy tylko w okresie wzmożonego zapotrzebowania, gdyż potem spowoduje ona u psa otyłość. Cena karmy dobrej jakości zaczyna się od około 150 zł za 15 kilogramów. Niezbyt dużo klientów pyta o taki rodzaj karmy. Chyba niestety nie wszyscy mają świadomość, że jeśli zostawimy psa w ostrych zimowych warunkach, to odpowiednio zbilansowana karma jest równie ważna jak ocieplona buda.

Czy posiadają państwo jakieś produkty, które mogłyby zabezpieczyć naszych pupili przed stresem w noc sylwestrową? Jeśli tak, jak one działają? Ile kosztują?
- Mamy nowy preparat „Serene-UM”. Jest to specyfik angielski, którego dystrybutorem w Polsce jest firma „Z laboratorium dr Seidla”. Jest bardzo wskazany na noc sylwestrową, jak i w innych przypadkach kiedy zwierzę jest narażone na stres, jak na przykład jakaś uciążliwa podróż. Aby tabletki zadziałały skutecznie najlepiej podawać je około 5-7 dni przed stresującym wydarzeniem. Przeznaczone są one zarówno dla małych zwierząt takich jak króliki i dla większych, jak psy. Dawkowanie zależy od wielkości zwierzęcia i jest dokładnie opisane na opakowaniu. Preparat ten działa poprzez włączenie ośrodka sytości u zwierzęcia. Zwierze czuje się najedzone, spokojne, a wręcz rozleniwione. Ma ochotę iść spać i nie jest zainteresowane wszystkim, co dzieje się dokoła niego. Jest po prostu wyciszone. Tabletki te można kupić u nas na sztuki, w cenie 1,50 zł za jedną, lub całe opakowanie – 30 sztuk za 40 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Marcia
  • Marcia
  • 30.12.2010 19:22

A ja sie boję że moim malutkim yorczkom (suczka 9miesięcy i piesek 14miesiecy) serduszka wyskoczą one boja sie nawet karetki przejeżdżającej koło domu :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, po zaordynowanych przez weterynarza tabletkach na uspokojenie,mój sznaucer olbrzym prawie konał.
Bardzo się boi i nie wiem co wymyśleć aby go wyciszyć.
Już myślałam o stoperach, ale chyba je wytrzepie z uszu?

Moje mniejsze pieski, /kundelki/ mniej się stresują.

Plus za temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciężka będzie noc sylwestrowa dla naszych małych przyjaciół...

(+) za temat;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Nasz pies dostał kiedyś tabletki na uspokojenie z okazji Sylwestra. I co? Biegał po całym mieszkaniu, skakał na nas i na meble, trochę się zataczał, ale za nic nie chciał się uspokoić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pies moich rodzicow (po czesci i moj, ale spedzilam z nim tylko kilka lat, jako ze wyprowadzilam sie przeszlo 5 lat temu) rowniez nie stresuje sie w ogole wybuchami. :-) Ale kobieta do ktorej chodzilam na angielski w LO miala problem ze swoimi 3 czworonogami...;-D

Gajowy: karmy ze sklepu to w wiekszosci syf ;-) Przynajmniej te z hipermarketow ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem szczęściarzem, mój pies nie reaguje na wybuchy rac czy strzelanie korków szampana :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) wszystko zależy od psa to fakt:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

psy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem w życiu cztery psów - dwa rasowe i dwa kundle. Rasowe dożyły wieku 8 i 10 lat. Jeden kundel żył lat 18, drugi , olbrzymi czarny 'wilczur" żyje jeszcze w całkiem dobrej kondycji a ma już 14 lat.
- Nie karmię go gotowym psim żarciem ze sklepu.
- Daję mu zarówno surowe mięso , jak i gotowane z ryżem i warzywami dania oraz surowe warzywa (uwielbia m. in paprykę i kiszone ogórki).
- Wychowuję go bezstresowo, jest uosobieniem flegmy i łagodności.
- Trzymam go w domu, nie w budzie.
- Co najmniej dwie godziny dziennie spaceru.
- Od paru lat NIE szczepię go przeciwko wściekliźnie.
Weterynarz nie może wyjść z podziwu , ze tak stary pies potrafi jeszcze biegać za kotem i przeskakiwać przez ogrodzenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jak powiedział Pan Adam Szymaniak "Do każdego zwierzęcia należy podejść indywidualnie". Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.