Facebook Google+ Twitter

Przyjaźń - prawdziwa i pozorna

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-01 12:35

Seneka powiedział: "Kto jest przyjacielem, ten nas lubi, ale nie każdy, kto nas lubi, jest naszym przyjacielem". Wypowiedź ta ostrzega nas, że nie wystarcza czyjaś sympatia do nas, by na miano przyjaciela zasłużyć.

Co zatem powinno towarzyszyć owej sympatii i życzliwości, aby była prawdziwa, aby sprostała próbom życia, kiedy to pewnego przyjaciela poznajemy w trudnej i niepewnej sytuacji?

Nie każdy kto nas lubi jest naszym przyjacielem, jeżeli uczucie to kryje w sobie w takiej czy innej formie - potrzebę uzyskania nad nami władzy. Zainteresowanie drugą osobą może wynikać z chęci zrozumienia tej osoby i może wynikać z chęci zawładniecia tą osobą. Np. obdarowywanie kogoś prezentami może mieć na celu sprawienie przyjemności osobie obdarowanej, ale także może zmierzać do tego, aby uzależnić ją od siebie. Ta, nie zawsze łatwa do uchwycenia motywacja, decyduje o tym, czy związek, jaki łączy ludzi - jest czy nie jest przyjaźnią - i czy zmierza on do władzy jednego człowieka nad drugim (spotkanie silniejszego ze słabszym) czy też do autentycznego spotkania równorzędnych partnerów.

Przyjaźń słabnie, zamiera i deformuje się, jeżeli dąży do władzy nad drugim człowiekiem i jeżeli od przyjaciela domaga się jednomyślności. Jeżeli przyjaciel widzi i czuje tak, jak my w przypadku, gdy postępujemy źle i błądzimy - błądzi razem z nami! W takiej sytuacji, zamiast pomóc nam omijać przeszkody "usypia naszą czujność" i pozwala nam brnąć "w biedę". Jeżeli zaś my domagamy się od przyjaciela, by myślał i czuł tak samo jak my - zaczynamy go krępować.

Jeżeli przyjaciel inaczej niż my ocenia jakieś sprawy, inaczej niż my postąpił - mówimy z żalem "już mnie nie rozumiesz!". Przyjaźń słabnie, jeżeli wzajmne zrozumienie i sympatia mają być jednoznaczne z jednomyślnością. W pragnieniu, by poglądy przyjaciela były zawsze takie same jak nasze - kryje się nie tylko potrzeba kontaktu, ale i podświadome pragnienie władzy nad drugim człowiekiem. Ktoś, kto myśli inaczej wymyka się naszej kontroli, nie mamy pewności jak postąpi. Musimy to sobie uświadomić i nie wymagać od przyjaciela, aby był naszą kopią. Przyjaciel bowiem najskuteczniej nam pomoże, gdy współodczuwa i rozumie, nie tracąc jednak obiektywizmu.
Dlatego być może zbyt surowo i pochopnie oceniasz swoją przyjaciólkę. Być może jej przyjaźń jest bardziej dojrzała od twojej, bo rozumie ona, że przyjaźń nie polega na jednomyślności. Powinnaś z nią porozmawiać i dowiedzieć się, dlaczego nie stanęła po twojej stronie. Najprawdopodobniej uważała, że nie masz racji. Nie możesz od niej wymagać, aby zawsze myślała tak samo jak ty.
W prganieniu przyjaźni kryje się jednak naturalna tęsknota za kimś naprawdę bliskim, kimś, kto by pragnął tego samego i czuł to samo. Tęsknota do wyrwania się z samotności i poszerzenia swojego "Ja" o "Ja" innej osoby. Pragnienie to jest tak silne, że często dominuje w przyjaźni. Nie każda przyjaźń jest tak dojrzała i głęboka, tak mądra, by zawsze być "światłem w ciemnościach". Czasem wynika po prostu z potrzeby, by ktoś podzielił i zrozumiał nasze uczucia. Ale w dążeniu do tej potrzeby przyjaciel, często podświadomie, może zmierzać do uwikłania drugiej osoby w podobną do swojej sytuację.
Psycholog Lidia Irla

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.