Facebook Google+ Twitter

Przyjaźni niepełnosprawnym

Miejsca przyjazne niepełnosprawnym – choć i takie istnieją, należą do rzadkości. Problem ten dostrzegają fundacje działające na rzecz poprawienia warunków życia takich ludzi. 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Osoba niepełnosprawna z psem asystującym Vectrą. / Fot. Małgorzata MrozekDyskryminacja i nieprzyjazne spojrzenia – z tym najczęściej spotykają się niepełnosprawni. Nie pomaga to im w dążeniu do normalności, o czym każdy z nas marzy. Na szczęście są ludzie, którzy nie tylko uświadamiają społeczność, ale poprzez działania charytatywne zmieniają polską mentalność. Sposób myślenia Polaków i działania, to nic innego jak: neutralność i znieczulica. A takie święto jak dnia dzisiejszego, to doskonała okazja, by pokazać, że nie każdy obok tego problemu przechodzi obojętnie.

„Tutaj jest O.K.”

Już dwa razy w Poznaniu odbyła się akcja „Tutaj jest OK. Miejsce przyjazne niepełnosprawnym”. Jedną z osób biorących w niej udział była Agnieszka Kubicka, która podkreśla, że „wszystko zależy od tego, jak jest się postrzeganym, czy jako osoba normalna, czy na kółkach”. Choć sytuacja w mieście poprawia się, do ideału dużo brakuje. Dla inwalidów powinny być dostosowane takie miejsca, jak: lokale gastronomiczne, urzędy, zakłady pracy i inne punkty użyteczności publicznej. Każda z placówek musi mieć odpowiedni wjazd, przystosowaną toaletę, a także obsługę, która gotowa jest pomóc tym, którzy rady sobie nie dają. Z blisko trzystu placówek za przyjazne niepełnosprawnym uznano zaledwie 25. Po części wynika to z problemów finansowych, ale jak twierdzi Marcin Halicki, jeden z organizatorów akcji, „mieszkańca nie powinno to obchodzić”.

Niepełnosprawni – pełnosprawni w pracy

Przedsięwzięcie „Tutaj jest OK.” miało zasięg jedynie lokalny, jednak problem poruszania się w środowisku i w ogóle życia osób niepełnosprawnych w Polsce, nie wydaje się mały. Dlatego też bieżący rok upływa pod szyldem kampanii społecznej „Niepełnosprawni – pełnosprawni w pracy”. Co dziesiąty z 5,5 miliona niepełnosprawnych w kraju ma pracę. Na jej brak narzekała moja rozmówczyni. Jak mówi, nie brakuje jej dostępu do edukacji, ale wiedza nabyta w szkole pozostaje niewykorzystana. Potencjalni pracodawcy nie znają korzyści wypływających z zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, m.in. dofinansowania do wynagrodzeń czy szkoleń i przystosowania miejsca do pracy, choćby zamontowania wind i stworzenia podjazdów obok schodów.

„Kampania parkingowa”

Odwiecznym problemem są także miejsca parkingowe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że parkując na „kopercie”, mogą otrzymać mandat, o ile nie są niepełnosprawnymi lub takowych nie przewożą. „Koperty” nie tylko znajdują się bliżej wejść np. do centrów handlowych, ale też są szersze, by wysiadając z samochodu, na miejscu zmieścił się również inwalidzki wózek. Uświadamianiu obywateli służy akcja „Kampania Parkingowa 2007”, która ruszyła 19 września 2007 roku i jest już IV edycją z serii. Do akcji włączyło się prawie 150 miast kraju i w każdym z nich zorganizowany był happening lub przedstawienie teatralne, na miejscu dla niepełnosprawnych. Tegoroczne hasło brzmi „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”. Natomiast pod znakiem drogowym widnieje nieraz napis: „Wziąłeś moje miejsce, weź moje kalectwo”. Czy przynosi on zamierzone efekty? Z pewnością mogłoby być lepiej, ale sama widzę, że sytuacja poprawia się – miejsca coraz częściej są wolne lub zajęte tylko przez pojazdy oznaczone naklejką z symbolem niepełnosprawności.

Czworonożni pomocnicy

Na kampaniach społecznych działania tego typu się nie kończą. Nie można zapominać o szkoleniach dla psów przewodników oraz psów serwisowych. Są to zazwyczaj labradory, które nie tylko pomagają niewidomym, ale też „wózkowiczom”. Przynoszą ubrania, telefon, asystują przy wieszaniu prania, robieniu zakupów, otwierają drzwi, przykrywają kołdrą i nie tylko. Niestety nauka wymaga dużych nakładów finansowych i trwa wiele czasu, bo aż do dwóch lat i rzadko kiedy spotykamy takich pomocników, o ile w ogóle mamy taką przyjemność. Szkolą je m.in. Fundacja DoglQ i Fundacja Alteri. Dla przeciętnych ludzi to tylko zwierzęta, które podziwiamy na wystawach, dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się - „narzędzie rehabilitacyjne”.

Stypendia

Kolejna sprawa to stypendia dla niepełnosprawnych studentów. Są one niezależne od sytuacji materialnej i mogą być przyznane w sytuacji, gdy student posiada orzeczenie przyznające jedną z trzech grup inwalidzkich. Mają za zadanie ułatwić pobieranie wyższego wykształcenia, choć same stypendia nie świadczą o przystosowaniu uczelni dla niepełnosprawnych studentów. Poza dofinansowaniem należy zapewnić swobodne przemieszczanie się pomiędzy salami, a przede wszystkim sam wjazd na uczelnie.

Choć żadne dofinansowanie ani akcja charytatywna nie wynagrodzi samym poszkodowanym tego, co dla nich nieosiągalne, za wszelką cenę należy ułatwić im życie w społeczeństwie. Wiele zależy od mentalności mieszkańców danej miejscowości, bo jeśli niepełnosprawni będą postrzegani jako osoby normalne, wtedy tak się poczują. W rzeczywistości są często bardziej zaradni niż ludzie zdrowi - by przetrwać, muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom. Dlatego na zakończenie pragnę zacytować słowa Doroty Potejko, pełnomocnika prezydenta miasta Poznania ds. osób niepełnosprawnych: „Niepełnosprawni nie poddają się, dzielnie walczą o przetrwanie, choć nie zawsze w sprzyjających warunkach. Napotykając na kolejne przeszkody, niepełnosprawny wie, że musi sobie z nimi poradzić”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

popieram akcje parkingowa. szkoda tylko ze sa organizowane tak rzadko. interesuje sie problemami osob niepelnosprawnych i sam walcze z osobami ktore ignoruja takie znaki. pracuje w jednym z centr handlowych jako funkcjoariusz ochrony i zawsze kiedy widze podjezdzajacy samochod na miejsce dla osob niepelnosprawnych prosze o pokazanie uprawnienn do postoju na takim miejscu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! Super tekst :) plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dobry i ważny tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ważny tekst (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Że nie wspomnę o wakacjach w ciepłych krajach dla osób niepełnosprawnych. Koszmar. Brawo za tekst, planuję podobny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.