Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20597 miejsce

Przyjdź na Imieniny Jana Kochanowskiego

Współautorzy: Łukasz Mic

20 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się 4. edycja Imienin Jana Kochanowskiego. W programie m.in. spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki.

plakat / Fot. Biblioteka NarodowaBohaterami 4. edycji Imienin Jana są Franciszka i Stefan Themersonowie, jedni z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.

Dlaczego Stefan Themerson, pisarz i filozof rzadko pojawia się na listach lektur? Czy jego filozoficzne powieści są kryminalne? Tłumaczka Klara Kopcińska, znawca literatury Jan Gondowicz i wykładowca UW Robert Pruszczyński opowiedzą o ulubionej książce filozofa Bertranda Russella, która jego zdaniem, była "tak szalona jak świat".

Zdaniem Themersonów, najlepszy czytelnik i odbiorca sztuki to kosmita, który właśnie spadł na ziemię i patrzy na wszystko po raz pierwszy. Czy dzieci są kosmitami? Jak rozmawiała z nimi przy pomocy swoich rysunków Franciszka Themerson? O tym opowiedzą: historyczka sztuki Anita Wincencjusz-Patyna, dizajnerka i badaczka Magda Frankowska, Anna Nowacka-Devillard z wydawnictwa Widnokrąg oraz autorka biografii Themersonów Adriana Prodeus. Rozmowie towarzyszyć będzie wystawa rysunków Franciszki Themerson.

Spotkania poświęcone współczesnej polskiej literaturze, również tej najnowszej, to drugi ważny element programu imieninowego. Wszystkich fanów "Nowych wierszy sławnych poetów" organizatorzy zapraszają na spotkanie z poetą Grzegorzem Uzdańskim. Poprowadzi je Aldona Kopkiewicz, krytyk, autorka esejów i bajek.

Czego nie potrafi język? - to następne tegoroczne pytanie. Odpowiedzi będziemy szukać w książkach Magdaleny Tulli (m.in. Szum, Włoskie Szpilki) i Marka Bieńczyka (Jabłko Olgi, Stopy Dawida i Książka Twarzy). Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun, redaktor działu "Czytając" w "Kulturze Liberalnej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.