Facebook Google+ Twitter

Przyjdź na pikietę przeciw dyskryminacji Polaków na Litwie

Polskie szkoły na Litwie nadal są zagrożone. Problemem jest też brak możliwości zapisu nazwisk w brzmieniu oryginalnym czy kwestia zwrotu ziemi. Kolejną pikietę przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie przygotowuje 1 lutego Memoriae Fidelis.

Polacy na Litwie / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Polacy-na-litwie.png&filetimestamp=20071117151821O godzinie 16.20, w ramach akcji protestacyjnej, w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka przy OBWE przy Al. Ujazdowskich 19, zostanie złożony list protestacyjny, a o godzinie 17 rozpocznie się happening przed wejściem do Metra Centrum -
informuje strona polskiekresy.info

W czasie akcji zbierane będą podpisy pod pod petycją w obronie polskich szkół na Litwie (można je złożyć także w internetowej formie wypełniając formularz znajdujący się pod podanym linkiem).

Nad polskimi szkołami ciągle wisi niebezpieczeństwo powolnej likwidacji i lituanizacji. Przez działanie władz litewskich zniknąć może połowa z nich, a nasi rodacy mogą być zmuszeni do zdawania języka litewskiego państwowego na poziomie zaawansowanym, choć nie jest on językiem ojczystym.

Palącym problemem jest zwrot ziemi, brak możliwości zapisu nazwisk w brzmieniu oryginalnym czy brak tabliczek dwujęzycznych w rejonach zamieszkałych przez dużą liczbę Polaków, co zagwarantowano Litwinom w Polsce. Władze litewskie od lat obiecują Polakom rozwiązanie trudnych spraw oraz oddalają wszelkie działania.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Adam Mickiewicz
  • Adam Mickiewicz
  • 09.02.2011 05:57

WEŹ UDZIAŁ W MANIFESTACJI W OBRONIE POLAKÓW NA LITWIE, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ 16 LUTEGO O GODZINIE 18.00 POD AMBASADĄ LITEWSKĄ W WARSZAWIE W ALEJACH UJAZDOWSKICH nr 14

http://www.polskiekresy.pl/index.html?act=nowoscifulldb&id=162

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.blogpress.pl/node/7476/
http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/w-obronie-szkol-huzarzy-kolo-metra#lightbox-popup-6
http://kurierwilenski.lt/2011/02/02/w-warszawie-protestowano-przeciwko-dyskryminacji-polakow-na-litwie/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kmicic Andrzej
  • Kmicic Andrzej
  • 01.02.2011 00:17

To krótkie porównanie wystarcza za wszystkie argumenty.
http://kurierwilenski.lt/porownanie-sytuacji-polakow-na-litwie-i-litwinow-w-polsce/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kmicic Andrzej
  • Kmicic Andrzej
  • 01.02.2011 00:11

Odsiecz Wileńska.Weż w niej udział.
Jutro o 17-ej na rogu Marszałkowskiej i Al.Jerozolimskich, przy wejściu do stacji metra Centrum, polscy husarzy w pełnym rynsztunku ,konno,poprowadzą szarżę happenind/protest w obronie Polaków na Lietuvi i na ratunek polskim szkołom.
Zapraszamy, przyjdżcie całymi rodzinami, z przyjaciółmi.Czekają was niespodzianki, rozdawane też będą materiały i będzie można się podpisać pod petycją rodziców polskich uczniów na Litwie.Protest ma charakter pokojowy, w obronie dyskryminowanych, w obronie standardów europejskich, w obronie praw mniejszości narodowych w jednym z państw przynależnych do UE.Zapraszamy sympatyków wszystkich opcji politycznych.Będzie ciekawie, zabierzcie ze sobą aparaty fotograficzne i kamery.
Jeżeli sami nie będziecie mogli uczestniczyć , zaproście znajomych.
ps.
Pogoda zagwarantowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.