Facebook Google+ Twitter

Przyjechali do Szczyrku, jak za dawnych lat

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-05-22 14:28

Młodzież, która w latach 60. ubiegłego wieku, przyjeżdzała latem w Beskidy na obozy odbywające się u stóp Białego Krzyża, powróciła po latach do miejsc znanych i lubianych.

Beskidy. Przełęcz Salmopolska. / Fot. Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Salmopolska W latach 60. tych ubiegłego wieku, ludzie ci przyjeżdżali na letnie obozy, które odbywały się u stóp Białego Krzyża. W chwili obecnej mieszkają w różnych rejonach Polski: od Śląska po Gdańsk. Jednak nie przeszkodziło to im w zorganizowaniu spotkania i przybycia do miejsc, do których wracają pamięcią. Towarzyszył im duszpasterz ks. Alfred Bieta.

Do księdza Byrta już po raz dziewiąty przybyli dawni obozowicze, którzy w latach 60. ubiegłego stulecia co roku wypoczywali w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku. Stało się już zwyczajem, że co roku w jeden z weekendów maja spotykają się w Beskidach, aby powspominać swoje młode lata, czas spędzony na obozach, porozmawiać o swoim obecnym życiu oraz pomodlić się i podziękować Bogu za jego opiekę.Wizyta w Karpackim Banku Genów Wyrchczadeczka / Fot. ks. Jan Byrt

W tym roku pobyt urozmaicono wizytą w Karpackim Banku Genów Wyrchczadeczka i Hodowli Głuszców w Nadleśnictwie Wisła. Trudno zobaczyć głuszca w naturalnym środowisku, bo w wielu miejscach wyginął i nadal obserwuje się drastyczny spadek liczebności tego ptaka. Jak podaje Wikipedia występuje on jeszcze w Puszczy Augustowskiej, Puszczy Solskiej i Karpatach.

Głuszec (samiec) w Hodowli Głuszców w Nadleśnictwie Wisła. / Fot. ks. Jan ByrtOkoło 75 procent stanu głuszców występuje w odosobnionych lokalnych populacjach w dużych kompleksach leśnych: Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej (wg inwentaryzacji z 2000 roku: 60–80 kogutów), Puszczy Augustowskiej (50–70 kogutów) oraz w lasach karpackich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Gorcach i Tatrach (120–150 kogutów). W Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i w Sudetach głuszce wyginęły pod koniec XX wieku, w Borach Dolnośląskich ostatnie ptaki obserwowane były jeszcze na początku tego stulecia, choć niedawno rozpoczęto tu akcję reintrodukcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.