Facebook Google+ Twitter

Przyjechali w pomarańczach z Grecji. Trafili na straż graniczną

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-31 07:42

6 cudzoziemców, którzy ukryci w naczepie ciężarówki nielegalnie przyjechali do Polski, zatrzymali w piątek funkcjonariusze Straży Granicznej z Bydgoszczy.

Cudzoziemcy przyjechali do Polski ukryci w chłodni samochodu ciężarowego wiozącego z Grecji pomarańcze. Owoce miały trafić do Pakości, do magazynu jednego z supermarketów. Gdy kierowca otworzył naczepę, aby wyładować towar, cudzoziemcy wyskoczyli z pojazdu i zaczęli uciekać. Zostali zatrzymani przez ochronę obiektu i przekazani wezwanym na miejsce funkcjonariuszom Policji. Policjanci wezwali funkcjonariuszy Straży Granicznej z Bydgoszczy, którzy prowadzili dalsze czynności w tej sprawie.

Po przesłuchaniu zatrzymanych funkcjonariusze SG ustalili, że jest to 5 obywateli Afganistanu i 1 obywatel Pakistanu, w wieku od 15 do 36 lat. Przyjechali z Grecji, a za miejsce w transporcie zapłacili od 1200 do 2500 EURO. Ich podróż trwała 4 dni. Temperatura w chłodni wynosiła ok. 5 stopni, co prawdopodobnie uratowało mężczyznom życie, bo podróż w ciężarówce z plandeką w panujących minusowych temperaturach mogłaby się skończyć dla nich tragicznie. Lekarz stwierdził, że cudzoziemcy są wyziębieni, ale w ogólnie stanie zdrowia dobrym.

Dane osobowe mężczyzn ustalono na podstawie ustnych oświadczeń, gdyż nie posiadali oni żadnych dokumentów. Przyznali, że nie znali celu swojej podróży, chcieli jedynie wyjechać z Grecji i dostać się do innego unijnego kraju.
Przesłuchany został także kierowca, 44 – letni ob. Macedonii. Mężczyzna oświadczył, że nic nie wiedział o fakcie ukrycia się cudzoziemców
w naczepie jego samochodu i sam był zaskoczony, kiedy mężczyźni wyskoczyli z pojazdu tuż po jego otwarciu przy rozładunku. Wersję kierowcy potwierdziły zeznania innych osób oraz nagranie z monitoringu, dlatego po przesłuchaniu i sporządzeniu niezbędnej dokumentacji został zwolniony.

Pełnoletni zatrzymani cudzoziemcy usłyszeli natomiast zarzut z art. art. 264§2 kodeksu karnego (przekroczenie granicy we współdziałaniu z innymi osobami). Prokurator Prokuratury Rejonowej w Bydgoszczy zaproponował karę w wymiarze roku pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat. Osoby przyznały się do zarzucanego czynu i dobrowolnie złożyły wniosek w trybie art. 335 kodeksu postępowania karnego o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy głównej.

Do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy został złożony wniosek o umieszczenie wszystkich zatrzymanych w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców. Dziś wysłane zostaną również wnioski do Wojewody Kujawsko - Pomorskiego o wydalenie mężczyzn z terytorium RP pod nadzorem Straży Granicznej.
Agnieszka Golias, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.