Facebook Google+ Twitter

Przyjedź mamo na przysięgę

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-20 09:36

Jesteś maturzystą i nie masz pomysłu na studia? A może boisz się, że pomimo dyplomu prestiżowej uczelni zostaniesz wykształconym bezrobotnym? Jeśli tak, to kariera w polskich siłach zbrojnych jest właśnie dla Ciebie.

Mobilizacja sił


Dotychczasowe zabiegi Ministerstwa Obrony Narodowej w wyścigu o uczniów liceów i techników były doskonale zakamuflowane. Utrudniony dostęp do informatorów, a także niemal całkowity brak kampanii reklamowej wpływały na niewielkie zainteresowanie karierą wojskowego ze strony maturzystów. W tym roku, po raz pierwszy w historii polskiej armii, nastąpiła pełna mobilizacja sił. Wojsko w walce o abiturientów stanęło w szranki z uczelniami wyższymi z całego kraju. Oferta MON jest wyjątkowo konkurencyjna. Dla przykładu nauka w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Toruniu trwa tylko dziesięć miesięcy. Na jej absolwentów, którzy zdecydują się złożyć przysięgę wojskową, czeka posada w strukturach Sił Zbrojnych RP z wynagrodzeniem powyżej średniej krajowej. Podobnie rzecz ma się ze szkołami wojskowymi w innych częściach Polski.

Rekrutacja


Wbrew pozorom dostać się na uczelnie o takim profilu nie jest trudno. Kandydat na rekruta na początku powinien zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej dla miejsca zamieszkania. Potem po pomyślnym przejściu testów psychologicznych i zdrowotnych musi dostarczyć do wybranej przez siebie szkoły wyniki matury, a następnie zdać egzamin wstępny. Tylko uczelnia wojskowa gwarantuje miejsce pracy po jej ukończeniu.

Dziewczęta w kamasze


Zdają sobie z tego sprawę uczestnicy wczorajszego "Salonu maturzystów" oblegający stoisko MON. W pomieszczeniach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wysłannicy ministerstwa odpowiadali na pytania kandydatów na żołnierzy i rozwiewali wszelkie wątpliwości. - Wbrew pozorom karierą w wojsku zainteresowane były znacznie bardziej dziewczęta niż chłopcy - mówi mjr Krzysztof Janikowski, który prezentował edukacyjną ofertę polskich sił zbrojnych.

Joanna Turczyńska
JPZ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.