Facebook Google+ Twitter

Przyjemne z pożytecznym - oddaj baterię, uratujesz zamek

W Dzień Ziemi w Warszawie ruszyła nietypowa akcja. Każdy ma szansę odbudować zamek w Sokołowsku wyrzucając... 22 gramy!

Fot. ilustracyjna / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Panasonic-oxyride.jpg&filetimestamp=20041213134355Tyle bowiem waży przeciętna bateria AA, zwana "paluszkiem". Fundacja In situ postanowiła połączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystać rosnącą popularność zachowań proekologicznych.

W kilkunastu punktach stolicy, w tym w wielu warszawskich klubach przygotowano specjalne pojemniki na zużyte baterie. Za zebrane odpady Fundacja otrzyma pieniądze od Europejskiej Platformy Recyklingu, które zostaną przekazane na dalszą odbudowę zabytkowego zamku - sanatorium w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Każdy kilogram baterii przeznaczonych do recyklingu to złotówka do zainwestowania. W opinii samej Fundacji "bycie kulturalnym to nie tylko częste korzystanie z dóbr kultury, ale i kulturalne obchodzenie się ze środowiskiem, w którym wszyscy żyjemy".

Zamek w Sokołowsku, leżącym osiem kilometrów od czeskiej granicy, to dawne sanatorium dra Brehmera, które od przeszło wieku przodowało w leczeniu gruźlików. To właśnie na tym sanatorium wzorował się ośrodek leczenia gruźlicy w szwajcarskim Davos. W 2005 r. na zamku wybuchł pożar, który strawił większość dachów oraz wszystkie drewniane elementy konstrukcji. Sytuacja sanatorium wydawała się beznadziejna.

Z pomocą przyszła Fundacja In situ, która postanowiła odkupić spalony obiekt. Celem Fundacji jest uruchomić tu Laboratorium Kultury Sokołowsko, które stworzy cenną przestrzeń dla działań nie tylko artystycznych, ale również naukowo-badawczych. Odbudowa już trwa, jej koszty wymagają jednak wsparcia z wszelkich możliwych stron.

Więcej informacji:

http://sokolowsko.org/wsparcie/zbieraj-baterie
http://www.insitu.pl/index2.php5?goMenu=in_situ_art_center
http://sokolowsko.org/wsparcie/list-otwarty

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.