Facebook Google+ Twitter

Przykład Goody wołaniem społeczeństwa o zmianę?

  • B. B.
  • Data dodania: 2009-03-22 16:24

Dziś rano zmarła chora na raka Jade Goody, kobieta znana z brytyjskiego reality-show, budząca kontrowersje pomysłem pokazania własnej śmierci "na żywo". Czy jej postawa jest przykładem zjawiska zwanego "renesansem śmierci"?

 / Fot. PAP HARISH TYAGIPrzez tysiące lat tym, czego ludzie bali się najbardziej była samotna śmierć. Umierano we własnych domach, w otoczeniu najbliższych (nieraz także przypadkowych przechodniów!), a wszystko odbywało się według ustalonego rytuału. Umierający budził szacunek, miał moc gaszenia rodzinnych sporów. Nie zatajano przed nim zbliżającego się końca, zbytnio też nie rozpaczano z tego powodu, gdyż śmierć była rozumiana jako "naturalna kolej rzeczy". Postawę taką antropolodzy określają "śmiercią oswojoną", przeciwstawiając ją śmierci współczesnej, którą Phillipe Aries, badacz francuski, nazywa "dziką".

Kim była Jade Goody i dlaczego prosiła o eutanazję

W badaniach na temat postaw wobec śmierci podkreśla się brak miejsca w dzisiejszym świecie na naturalną śmierć. Pełno jej na ekranach telewizyjnych, w internecie. Jest to jednak śmierć tak wynaturzona i przejaskrawiona w swej brutalności i okropności, że paradoksalnie... przestała budzić lęk! Lęk taki budzi natomiast ta, której miejsce jest już nie wśród bliskich, ale w szpitalu. Śmierć, o której się nie mówi: śmierć naturalna. Zanik świadomości własnej śmiertelności, nieumiejętność rozmawiania z chorym o zbliżającym się końcu stały się syndromem naszych czasów. Zjawisko takiego odwrócenia postaw Geofrrey Gorer w znanym artykule „Death, Grief and mourning” nazywa "pornografią śmierci", która od XIX wieku była stopniowo coraz bardziej wypierana, aż do pojawienia się "wielkiej ciszy". Śmierć stała się tematem tabu

Obecnie coraz częściej pojawiają się spontaniczne akty łamania tego tabu w przestrzeni medialnej, najczęściej na forach internetowych, blogach. Badacze mówią o "renesansie śmierci", który powoduje rozwój nauk zajmujących się zagadnieniem: socjologią i historią śmierci, tanatologią czy tanatopsychologią. Czym ten renesans jest spowodowany? Psychologowie wyjaśniają, że potrzeba mówienia o stracie bliskich jest zbyt silna, by dało się ją całkowicie stłumić. Współczesna izolacja osób w żałobie powoduje, że szukają one innej niż wsparcie bliskich formy wyrażenia własnego żalu, a takie możliwości stwarzają media, a w szczególności internet.

Śmierć zaczyna "powracać", a jej obecność budzi kontrowersje, tak jak w przypadku Jade Goody, u której wykryto raka szyjki macicy. Publicznie przyznała się do choroby, walczyła z nią, wzięła ślub przed kamerami. Zmarła jednak we własnym domu wśród bliskich, a nie w szpitalu; mając świadomość tego, że umiera. W środkach masowego przekazu pojawiają się głosy, że chciała być może pokazać, iż śmierć jest normalnym zjawiskiem, którego nie da się wyprzeć ze zbiorowej świadomości. Najbliższy czas i to, co wydarzy się w przestrzeni medialnej w kwestii postawy tanatycznej przyniesie odpowiedź na pytanie: czy jej zachowanie znajdzie odzwierciedlenie w zachowaniach społecznych i kształtowaniu nowej - starej postawy wobec śmierci?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za +, temat istotnie do najłatwiejszych nie należy... pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.03.2009 23:04

Dzięki za miłe słowa ! Dobrze o Tobie świadczą.
Czy nie możesz zrozumieć, że ten plus jest Beaty za to, że odważyła się poruszyć ten temat ???????
Czytaj ze zrozumieniem posty bo widać masz z tym problemy.
W tej sytuacji szukasz tylko zaczepki. Próbujesz ludziom wmówić, że daję plusa za śmierć.
Zastanów się czasem zanim kogoś obrazisz bo w taki sposób właśnie się zachowałeś.
Tyle ode mnie, dalsza dyskusja nie ma sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zabij się. Dam Ci plusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.03.2009 21:25

A kto tak powiedział ? Przecież wyraźnie napisałem o co chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

johny, śmierć plusujesz?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.03.2009 20:10

plus za podjęcie "trudnego" tematu

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.03.2009 20:10

Kilka dni temu magazyn OK! wydał żałobny numer poświęcony pamięci Jade Goody. Sęk w tym, że Goody jeszcze wówczas żyła.

Według mnie to tylko robienie reality show z faktu śmierci. Taka jest moja opinia w tej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.