Facebook Google+ Twitter

Przyłącz się do akcji Sprzątania Bałtyku/Clean-up Baltic Sea

18 sierpnia odbędzie się pierwsza edycja tej akcji, która jest realizowana wspólnie ze wszystkimi państwami położonymi nad Bałtykiem. Do inicjatywy przyłączyły się nadmorskie samorządy oraz organizacje ekologiczne. Cel jest prosty- sprzątanie Bałtyku.

Czy kiedyś główną zachętą dla odwiedzających polskie plaże będzie czysta woda w Bałtyku? / Fot. Ewa KowalskaAkcja została zainicjowana przez Fundację Nasza Ziemia i realizowana wspólnie ze wszystkimi państwami położonymi nad Bałtykiem. Fundacja Nasza Ziemia istnieje od 1994 roku i jest znana w Polsce przede wszystkim z organizacji akcji "Sprzątanie świata". Uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. W naszym kraju jest to również popularna inicjatywa zdobywająca kolejne rzesze zwolenników. Angażuje się w nią chętnie zwłaszcza młodzież.

Tym razem teren, który będzie oczyszczany, jest znacznie mniejszy. W planie przewidziane jest sprzątanie plaż, wydm, a nawet brzegów rzek uchodzących do Bałtyku, począwszy od ich źródeł. Przewidziane są specjalistyczne akcje płetwonurków i wyławianie podwodnych śmieci. Będą również usuwane sieci, te zagubione i te nielegalne, zastawione przez kłusowników, w których każdego roku giną dziesiątki tysięcy fok i morświnów, ptactwa wodnego, ryb i innych zwierząt.


Oby takie widoki były nad Bałtykiem coraz rzadsze. / Fot. Ewa Kowalska
O tym, że nasze morze nie należy do najczystszych turyści i mieszkańcy Trójmiasta przekonują się podczas kąpieli czy spacerów po plaży. Glony, siatki, artykuły spożywcze to tylko niektóre z "materiałów" jakie można znaleźć w Bałtyku i na jego brzegach. Przypomnijmy, że w tym roku żadne trójmiejskie kąpielisko nie otrzymało swoistej gwarancji czystości- Błękitnej Flagi. -Co roku tu przyjeżdżam i co roku jest tak samo- brudno- mówi pan Maciej Borczycki z Jeleniej Góry. -Zażywam tylko kąpieli słonecznych- z uśmiechem dodaje.

Już dziś będziemy mieli okazję, aby choć trochę poprawić sytuację, a przynajmniej pokazać, że Morze Bałtyckie...nie jest nam obojętne. O godz. 11 na sopockiej plaży, przy przystani rybackiej, rozpocznie się Centralny Happening Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku. Będziemy mogli zobaczyć występy teatru "Scena off the Bicz", wziąć udział w konkursach, a także obejrzeć biżuterię z bursztynu. Dla dzieci przewidziano zabawy rysunkowe i wiele niespodzianek. Dodatkowo odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Miasta Sopot i zaproszonych gości na temat czystości Bałtyku.
Gdynia imprezę potraktowała bardziej praktycznie. Gdyńscy płetwonurkowie od godz. 11 będą oczyszczać dno morskie na plaży strzeżonej przy Polance Redłowskiej (na końcu Bulwaru Nadmorskiego, od strony Gdańska).
Płetwonurkom przewodzić będzie wiceprezydent miasta Bogusław Stasiak, wielki amator nurkowania, a zarazem doświadczony płetwonurek. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do obserwowania akcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dobre info:) Akcja przyda się ...pozdrawiam Marek

Komentarz został ukrytyrozwiń

CZysty plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Prawdziwie informacyjno - obywatelski tekst. (w moim pojęciu) :) Tak trzymaj :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+! Dlaczego częśc ludzi w każdym miejscu, w jakm raczy się zjawić, pozostawi po sobie tony śmieci... Polskie plaże czystością nie grzeszą, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.