Facebook Google+ Twitter

Przyłącz się do akcji: szpik dla Andrzeja z powiatu radziejowskiego

Radziejowskie Stowarzyszenie Unitis Viribus wspólnie z warszawską Fundacją Przeciwko Leukemii i NZOZ Medigen zorganizowało akcję mającą na celu znalezienie dawców szpiku dla 24-letniego Andrzeja z powiatu radziejowskiego.

Radziejowski Dom Kultury Fot. Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiW ramach akcji 10 grudnia 2010 roku w sali widowiskowej radziejowskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie z przedstawicielem Fundacji, który poprowadził akcję edukacyjną, przedstawiając interesujący film oraz wygłaszając wykład. W kolejnym dniu w NZOZ (miejscowym szpitalu) pobierano krew, zarejestrowano i zbadano chętnych na dawców. Badania przeprowadziło warszawskie NZOZ Medigen.

Jak informuje Irena Szynkowska prezes Radziejowskiego Towarzystwa Unitis Viribus z sumie w dniu 11 grudnia zarejestrowało się aż 111 młodych osób, co świadczy o dużym zrozumieniu tego problemu. Wszyscy podkreślali, że zabieg był bezbolesny.

Warto przypomnieć, że w Polsce notuje się rocznie ok. 10 tys. zachorowań na choroby krwi zwane "białaczkami". Jedną ze skutecznych metod jest przeszczep szpiku. Aby był on możliwy, musi występować zgodność antygenów transplantacyjnych HLA, zgodność tkankowa pomiędzy dawcą a biorcą. Antygeny HLA (transplantacyjne) poszczególnych ludzi różnią się między sobą prawie tak samo jak linie papilarne. Jednak niektóre kombinacje powtarzają się.

Dzięki temu możliwe jest znalezienie odpowiedniego dawcy dla chorego.

Wielu ludzi włączyło sie w akcję Radziejowskiego Stowarzyszenia "Unitis Viribus ". Na pewno nie była to ostatnia akcja.

RS Unitis Viribus

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.