Facebook Google+ Twitter

Przyleciały bociany - do Przygodzic też!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-30 09:08

Czy Agresor zastąpi Dziedzica, czyli piąty sezon ze światowej sławy bocianami z Przygodzic.

Bociany z Przygodzic widziane nocą / Fot. Andrzej FilipowiczJuż piąty sezon miliony miłośników przyrody z całego świata mogą obserwować życie
bocianiej rodziny z Przygodzic koło Ostrowa Wielkopolskiego. W tym roku oba bociany pojawiły się na wizji już 24 marca, kilka dni po założeniu pod nie nowej podstawy. Obecnie intensywnie odbudowują gniazdo i pracują nad nowym pokoleniem boćków. Co ciekawe, jest wśród nich ptak obrączkowany, który próbował zająć to gniazdo ubiegłej wiosny, ale odparty przez miejscowego "Dziedzica" spadł tak nieszczęśliwie, że z poważną raną trafił do opiekunów gniazda i weterynarza. Czy tym razem "Agresor" zostanie nowym właścicielem gniazda, czy tez może ulegnie w walce "Dziedzicowi" lub innym bocianom? To wszystko można śledzić na stronie www.bociany.ec.pl.

Przylot bocianów

Bociany z Przygodzic widziane w dzień / Fot. Andrzej FilipowiczPrzylot pierwszego bociana w tym sezonie do znanego dosłownie na całym świecie (od ubiegłego roku w co najmniej w 193 krajach i autonomicznych regionach) gniazda w Przygodzicach zaobserwowała i sfotografowała 24 marca o godz. 17.46 internautka o nicku "anula", a pierwszą fotografię z ekranu wykonał o 17.49 "piotrek94b", czyli Piotr Jóźwiak z Łodzi. Pomimo późnej wiosny tego roku, przylot nastąpił parę dni wcześniej niż zwykle, gdyż w latach 2006, 2008 i 2009 pierwsze bociany notowano na tym gnieździe 28 marca, w roku 2007 - 27 marca, choć czasem ptaki ruszały w dalszą podróż, a właściwe osiedlenie następowało kilka dni później. Nic dziwnego, że w tym roku spieszyły się do gniazda - 16 marca otrzymało ono nową podstawę.

Ponieważ w tym roku ptaki spędziły na gnieździe noc po przylocie, prawdopodobnie spróbują
obsadzić je na ten sezon. Są jeszcze inne wskazówki, że dobrze się tu czują: zaledwie parę minut po pierwszej obserwacji, czyli o 17.52, internautki "Justyna" i "ekar" odnotowały, że boćki "szybko i od razu pracowały nad potomstwem", co zresztą wymaga od samca dość akrobatycznych umiejętności. Dzisiejszy poranek dzielą na odbudowę gniazda i pracę nad nowym pokoleniem boćków.
AF

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Właśnie uświadomiliście mi, że naszej rodzinie, a dokładnie mojej siostrzenicy i zarazem chrześnicy, też przyniosą a raczej zostawią dzidziusia we wrześniu :)

Ps. Dzisiaj lub jutro w Przygodzicach i Łasku powinne zostać złożone pierwsze bocianie jaja.
Bądź pierwsza lub pierwszy i przez www lub WAP bocianie jaja "złap"!!! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, jak co roku będe boćki podglądać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe. Projekt rzeczywiście b. ważny dla kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mój bratanka lub bratanice już w maju...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój przyniesie, wnuczkę albo wnuka w czerwcu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.03.2010 09:50

W ubiegłym roku przegapiłam moment wyklucia się z jaj młodych bocianów w tym gnieździe. Może w tym roku uda mi się podejrzeć więcej? Kamera w gnieździe to bardzo dobry pomysł , świadczą o tym "wejścia " na bocianią stronę ciekawskich :) z całego świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł,zoologia to moja pasja .Jednak bym chciał zobaczyć więcej zdjęć.W skali ocen od 0-10 daję 8,9.Jednym słowem BRAWO !! .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.