Facebook Google+ Twitter

Przymusowa sterylizacja kobiety?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-28 13:59

Prokuratura Rejonowa w Szamotułach wszczęła postępowanie w sprawie wysterylizowania Wioletty Woźnej, matki małej Róży.

Sprawą Wioletty Woźnej od kilku tygodni zajmuje się TVN24. Kobietę w czasie porodu poddano sterylizacji. Matka dowiedziała o tym po wybudzeniu z narkozy. Przed zabiegiem nie wyraziła na zabieg zgody. Lekarze tłumaczą się kwestiami zdrowotnymi i zagrożeniem, jakim mogłaby być następna ciąża.

Jednak jak twierdzi prof. dr hab. n. med. Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którego cytuje TVN24: - Sterylizacja bez zgody pacjentki jest zabroniona. – Natomiast za zgodą pacjentki dokonuje się jej ze względów medycznych, przy zagrożeniu życia, np. gdy kobieta urodziła kilkoro dzieci, miała kolejno cięcia cesarskie przy porodzie, a następne cięcie mogłoby grozić pęknięciem macicy.

Sprawę bada prokuratura. Według prawa, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci pozbawienia płodności podlega karze od roku do dziesięciu lat więzienia. Za wykonanie zabiegu bez zgody pacjenta mogą grozić dwa lata pozbawienia wolności. Jeżeli zarzuty się potwierdzą Polska będzie w takiej samej sytuacji, w jakiej parę lat temu były Czechy. W styczniu 2007 czeski sąd najwyższy podtrzymał wyrok, z którego wynikało, że ostrawski szpital, który wysterylizował kobietę, musi ją przeprosić. Czekamy na wynik pracy prokuratury.

Źródło:
http://www.tvn24.pl/-1,1616825,0,1,lekarze-wysterylizowali-mnie-bez-mojej-zgody,wiadomosc.html;TVN24.pl[/a]

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.