Facebook Google+ Twitter

Przypomną o Trzech Generałach!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-01-08 18:36

Chcą przybliżyć i przypomnieć, co działo się 70 lat temu we Włoszech, Holandii i Francji przy udziale polskich żołnierzy oraz ich dowódców - Trzech Generałów o których mało kto pamięta. Niestety.

W roku 2014 wśród rocznic takich, jak 100-lecie powstania Legionów Polskich i wybuchu I Wojny Światowej czy 70-lecia Powstania Warszawskiego będziemy również obchodzić 70 rocznicę innych wydarzeń, które rozgrywały się daleko od naszej Ojczyzny.
Niestety, ze względu na sytuację powojenną zostały one zapomniane i do dzisiejszego czasu w świadomości – szczególnie młodzieży – są nieznane. Chcemy o nich opowiedzieć, przybliżyć, zachęcić do pogłębienia swojej wiedzy o tym, co działo się 70 lat temu we Włoszech, Holandii i Francji. Mało kto wie, że to właśnie 70 lat temu toczono walki o Monte Cassino. Że akcja filmu „O jeden most za daleko” przedstawia prawdziwe wydarzenia, w których brali udział polscy spadochroniarze i że zbliża się 70. rocznica tamtych wydarzeń nie wspominając o lądowaniu w Normandii 1 Dywizji Pancernej.

Chcemy przypomnieć Trzech Generałów stojących na czele wojsk polskich, którzy odnosili wielkie zwycięstwa i byli powodem do dumy, a po wojnie zostali zapomniani. Bohaterów, którzy ze względu na trudną historię Polski, resztę powojennego życia spędzili za granicą a ich sylwetki i czyny znane są bardziej na zachodzie, aniżeli w ich Ojczyźnie. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z Programem „Trzej Generałowie” podejmowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Program historyczno-patriotyczny „Trzej Generałowie” ma na celu przybliżenie Polakom sylwetek Generałów: Stanisława Maczka, Stanisława Sosabowskiego oraz Władysława Andersa a poprzez nich przedstawienie losów polskich żołnierzy walczących na różnych frontach II Wojny Światowej. Do udziału w programie zapraszamy młodzież z całej Polski.
Zanim udamy się do miejsc, w których 70 lat temu nasi rodacy przelewając krew pokazywali czym jest honor polskiego żołnierza, poznamy genezę udziału Polaków w walkach na różnych frontach II Wojny Światowej, dowiemy się, skąd wzięli się żołnierze II Korpusu dowodzonego przez Gen. Władysława Andersa, jak powstała I Samodzielna Brygada Spadochronowa Gen. Stanisława Sosabowskiego czy I Dywizja Pancerna Gen. Stanisława Maczka. Będziemy również popularyzować wiedzę o Generałach uczestnicząc w projekcie „Patroni Ulic” realizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.
Ostatecznie uczestnicy Projektu, którzy wykażą największe zaangażowanie, udadzą się na miejsca historycznych bitew, aby uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach rocznicowych.
Patronat nad Programem objął Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Instytut Pamięci Narodowej. Partnerami są Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wydarzeniem inaugurującym Program będzie Konferencja, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2014 roku w Warszawie, w Muzeum Wojska Polskiego.
Załączamy program konferencji, więcej informacji dotyczących projektu znajduje się na stronie internetowej www.trzejgeneralowie.zhr.plPlan konferencji inaugurującej Program "Trzej Generałowie":

Sobota 11 stycznia 2014 r.
9:45 Zbiórka pod Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
10:00 Rozpoczęcie konferencji – Muzeum Wojska Polskiego
10:30 „Harcerska służba w II RP” dr hab. Grzegorz Nowik historyk PAN
11:15 „Losy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” dr Jerzy Kirszak, historyk IPN
12:00 Rozpoczęcie Gry miejskiej – organizowanej przez 123 WDH
15:30 Obiad – Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 al. Jana Pawła 69 Warszawa
16:30 Rozpoczęcie zajęć w pionach”
• Generał Władysław Anders – koordynator pwd. Paweł Burzymowski, dr Jerzy Kirszak historyk IPN
• Generał Stanisław Maczek – koordynator phm. Lech Pastwa , dr Piotr Chmielowaiec historyk IPN
• Generał Stanisław Sosabowski – koordynator pwd. Jakub Górniak, dr Damian Koreś historyk IPN
19:30 Kolacja
20:30 Kominek
22:00 „Niespodzianka dla instruktorów”

Niedziela 12 stycznia 2013 r.
9:00 Msza św. kaplica Muzeum Powstania Warszawskiego
10:00 Zwiedzenie muzeum
11:30 Apel kończący przed muzeum
12:00 Zakończenie konferencji

(Sebastian Grochala)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.