Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7041 miejsce

Przypowieść całkiem współczesna o siostrach trojaczkach

Od dawna, ale wcale niedaleko, żyją królewskie córki trojaczki. Kiedy przyszły na świat jedna dostała na imię Propaganda, druga Reklama, trzecia Prawda. Nigdy się - delikatnie mówiąc - nie lubiły. Szczególnie dwie pierwsze nie znosiły tej trzeciej.

Kiedy podrosły podzieliły między siebie wpływy w królestwie. Nie obyło się bez swarów, awantur i nawet krwi, aż udało się Propagandzie z Reklamą ustalić swoje, zresztą nigdy nieostateczne, granice dominacji. Prawda dostała jedyną, położoną na skraju państwa niewielką wyspę.

Szczęście dla ludu

Propaganda nie jest zbyt urodziwa, ale też głosi, że uroda nic nie znaczy, podobnie jak bogactwo i sława. - Szczęście daje jedynie tworzenie szczęścia dla innych - mówi, przekonując do tego swój lud, który może przy niej leczyć swoje kompleksy. Najbardziej żarliwi jej wyznawcy próbują realizować różne, najczęściej utopijne wizje, ale tylko do czasu.

Otoczona klakierami głosi sprawiedliwość i swój monopol na rację. Wymaga skromności, czasem wręcz ascezy, choć sama nie omija przyjemności życia. Dla cielesnych uciech oczekuje na najlepsze jadło i najlepsze popitki, niby degustując to, co poddany lud ma już niedługo spożywać.

- Tylko mnie słuchajcie i mi wierzcie, a zbuduję wam raj na ziemi - powtarza, choć przeminęły już pokolenia, a raj wciąż nie nadchodzi. - To wina mojej wstrętnej i głupiej siostry Reklamy, to ona ciągle wkłada kij w szprychy kół, które zawiozą nas do szczęśliwości - tłumaczy.

Przez jej łoże przechodzą też najprzystojniejsi słudzy, wybierani z całego ludu, bo i w ten sposób chce być blisko swoich poddanych, bo przecież tylko im służy. - Nikt z nas nic nie znaczy indywidualnie - mówi - a dla mnie liczy się tylko szczęście ogółu, dlatego tak się dla was, niewdzięczników, poświęcam.

Propaganda ciężką pracą poddanych stawia sobie kolejne pałace, otoczone wysokimi murami. - Są wasze i dla was, bo ja przecież niczego nie potrzebuję, bo cóż znaczy bogactwo - głosi przy każdej okazji, ale jej lud może je oglądać tylko z daleka. - Nasza Pani musi pracować w spokoju, bo wciąż obmyśla jak nas uszczęśliwić, a to trudna robota - tłumaczy służba, która sama jednak obficie korzysta z bogactwa dworu, często zresztą wbrew zaleceniom Zwierzchności.

Zdarzają się oczywiście różni niedowiarkowie, którzy czasem się buntują. Takie defekty umysłu leczy się pracą, na przykład przy budowie murów chroniących wejście do pałaców Jej Wysokości. Trafiają tam także wszyscy, którzy urodzili się z felerem uniemożliwianym normalne funkcjonowanie w porządnej i szczęśliwej krainie Propagandy: nie kochający swojej pani, odporni na jej dobroć i urodę, kochający inaczej, albo wyznających innych bogów niż ona. Bo dla swego ludu bogiem może być tylko ich pani.

- Jeśli ktoś jeszcze nie wierzy, że prowadzę was ścieżką do szczęśliwości, to niech zapyta moją siostrę Prawdę. Na pewno potwierdzi moje słowa - mówi Propaganda, choć Prawda nigdy czegoś takiego nie powiedziała, ale jej dementi zawsze są przemilczane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Spóźniona, zacytuję maksymę:
"Prawda nie sprawia w świecie tyle dobrego,
ile złego sprawiają jej pozory." *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda, Pani Jadwigo :). Dziękuję wszystkim autorom komentarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Stefanie - sama Prawda opowiedziała Panu tę historię - prawda? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo, bardzo ciekawa historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taak, prawdę na banicję...
"Kłamstwo nie różni się niczym od prawdy, prócz tego, że nią nie jest".
Stanisław Jerzy Lec

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.10.2009 11:00

Jak przyjemnie się to czyta. jeszcze nie skończyłem a już chwalę, a warto. Co będzie jak Prawdę pokonają...Propaganda skoczy do ślipiów reklamie, bo musi się na czymś wyżyć. Fajnie się to czyta. Takie treści są teraz mi potrzebne.
Bajko uspokajaj, Rozsądku wróć – ty ciepły, poszukujący bracie. Prawdo - ty nie możesz zasnąć.

Duży Plus autorze za bajkę i powrót rozsądku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.10.2009 11:00

"3 siostry"

...w odniesieniu do interpretacji "3 sióstr" Autora artykułu, moje stanowisko jest, nazwijmy to "bardziej optymistyczne", nie mniej tekst przeczytałam z zainteresowaniem jako "Legendę".

Jest to dobrze nakreślony temat zagadnienia, w lekko frywolnej oprawie, jako przyczynek do szerszej dyskusji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.