Facebook Google+ Twitter

"Przypowieść zimowa" w Teatrze Literackim w Warszawie

29 lutego 2012 roku na scenie Teatru Literackiego zagościła "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa w reżyserii Aleksandry Ford pod tytułem "Przypowieść zimowa". Sztuka wystawiona w 200. rocznicę urodzin jest hołdem złożonym pisarzowi.

W świetnie zagranej roli Scrooge'a - Marcin Żuchowski / Fot. Jerzy JastrzębskiPrzedstawienie przygotowane przez zespół Teatru Literackiego w Warszawie swoją treścią nawiązuje również do świąt Bożego Narodzenia, ale ma bardziej uniwersalną wymowę. Miejscem akcji może być każdy kraj świata, miasteczko, niekoniecznie musi to być wiktoriańska Anglia. Dla reżysera sztuki nieważny jest czas akcji, ale wymowa utworu.

Głównego bohatera przypowieści Ebenezera Scrooge'a ludzie nie lubią, a to z powodu pogardy, jaką obdarza biedniejszych od siebie. Jest człowiekiem zgorzkniałym i wydaje się całkowicie pozbawionym skrupułów skąpcem. Ludzie biedni jego zdaniem nie zasługują na nic dobrego i sami odpowiadają za swój los. Jego zdaniem wszyscy chcą pozbawić go jego dorobku życia – majątku. Odrzuca rodzinę, znajomych, gnębi swojego pracownika, nie chce wspierać potrzebujących.

Scrooge - Marcin Żuchowski i Duch Marleya, Duch Dawnych Wigilii -Mikołaj Osiński. / Fot. Jerzy JastrzębskiW noc wigilijną, dzięki działaniom sił nadprzyrodzonych, jest w stanie ujrzeć swoje życie przeszłe, obecne i przyszłe. Zrozumieć wpływ swoich działań, poglądów na życie innych ludzi. Pod wpływem tych przeżyć bohater przechodzi głęboką przemianę duchową. Dzięki tej metamorfozie zmienia się rzeczywistość wokół niego. Przemienia się on sam i otaczający go ludzie. Wszyscy stają się lepsi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.