Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10248 miejsce

Przyroda i zabytki Miechowic w książce Leonarda Kłosa i Edwarda Wieczorka

"Miechowice i okolice. Przyroda i zabytki", to kolejny przewodnik turystyczny Bytomia, promowany we wtorkowe popołudnie w biurze promocji miasta. Pozycja Leonarda Kłosa i Edwarda Wieczorka przedstawia bytomską dzielnicę Miechowice i okolice.

Wznowiona i uaktualniona książeczka przedstawiająca bytomskie Miechowice wraz z przyległymi dzielnicami i miejscowościami / Fot. Piotr A.JeleńAutorzy zdecydowali się na wznowienie książki ze względu na zaistniałe przemiany w bytomskiej dzielnicy Miechowice i okolicach. Zmieniony został nieco tytuł, a głównym celem stały się dla pisarzy atrakcje przyrodnicze i zabytki rzeczonych obszarów. Jednak tak naprawdę, bodźcem do napisania przewodnika stał się poemat księdza Norberta Bonczyka, Stary kościół miechowski.
Jak pięknym językiem jest pisany, i jak chwali piękno przyrody, niech świadczy ten fragment:

Ty, co gardząc ojczyzną, zwiedzasz Alpów szczyty,
A żadnych miast widokiem nie mogąc być syty,
Aż do Włoch niesiesz oczy, aż do Neapolu
Choć te same piękności masz na polskim polu,
Lecz żeś słyszał, czy czytał, iż kto tego kąta
Ziemi nie zwiedził, darmo się po świecie krząta -
Błądzisz! Żal mi cię bracie, żal mi twej kieszeni!
Pójdź no ty do Miechowic, zatop w ich zieleni,
Lub w ich lasach oczy, tu łaź, tu oglądaj!


Znaleziska archeologiczne na Górze Gryca Kaplica św. Barbary z połowy XIX wieku na miechowckiej Górze Gryca / Fot. Piotr A.Jeleń dokumentują najstarsze ślady pobytu człowieka w rejonie dzisiejszych Miechowic na okres starszej epoki kamienia - paleolitu, czytamy we wstępie do przewodnika "Miechowice i okolice. Przyroda i zabytki".
Jednakże historia samej wsi nie jest dokładnie znana i przypuszcza się, że założycielami mogli być miechowscy bożogrobcy, a dowodem miałaby być "wymieniona w dokumencie z 1257 r. nazwa wsi Białobrzezie koło Bytomia, nadana temu zakonowi." Natomiast Norbert Bonczyk w swym utworze przytacza legendę o wojewodzie Tomaszu Zborowskim, który jakoby w czasach Bolesława Śmiałego "uciekł na wozie pod słomą z Krakowa i tu [w Miechowicach] znalazł schronienie, czego dowodem miałaby być dawna pieczęć gminy Miechowice z wozem drabiniastym.

Książeczka pomyślana głównie dla turystów pieszych lub rowerzystów, ale nie tylko, zawiera osiem tras wycieczkowych po terenie Miechowic i okolicach. Szczegółowo przedstawiają się one następująco:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Zaiste w tym poprzemysłowym górniczo-hutniczym mieście jest sporo ciekawych zakątków przyrodniczych...i "niech, no tylko zakwitną kasztany..." :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne miejsca! Wyobrażam sobie, że to będzie wspaniała wędrówka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło mi, dziękuję z góry i również Pana pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Basiu, serdecznie zapraszam, może podołam w prezentacji nie tylko miechowickich zakątków. Pozdrawiam pięknie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Panów Leonarda Kłosa i Edwarda Wieczorka, a podziękowanie dla Pana Piotra, dzięki któremu być może wiosną się tam wybiorę ? Jestem przekonana, że warto. Cytat z poematu księdza Norberta Bonczyka, zawarty w artykule, tym bardziej mnie zdopingował.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotr! Możesz załatwić?... Pyrsk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.