Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4921 miejsce

Przyroda spiżarnią recept, lekarstw i radości

Wróćmy do ziół leczniczych - o takiej potrzebie zachęcał i przekonywał, o. Andrzej Czesław Klimuszko. W opinii wielu lekarzy był prekursorem powrotu do ziół, do przyrody i wykorzystania jej zasobów leczniczych dla naszego dobra. O walorach zdrowotnych ziół wiedzieli już starożytni.

Popularny w Polsce i na świecie, szczególnie w latach siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych XX wieku, o. Andrzej Czesław Klimuszko – jasnowidz i znawca ziół – radził: "Szukajmy kontaktu z żywą przyrodą, a znajdziemy w niej radość życia, jej tchnienie przynosi nam energię i tężyznę naszemu ciału. Przyroda nas żywi, uczy, leczy, koi, kocha i raduje" - prometeusze.pl. Przekonywał, że zioła stosowane zespołowo potrafią nie tylko leczyć wiele schorzeń, lecz regenerują cały organizm. W trudnej porze jesienno-zimowej, kiedy przypuszczają na nas silne ataki, wredne wirusy i bakterie, zioła mają bezcenną wartość leczniczą i wzmacniającą organizm.

Nie wiadomo, kiedy nasz przodek sięgnął po raz pierwszy po zioła, do celów leczniczych. Jeden z najstarszych zapisków na ten temat odkryli archeologowie. Ta pierwsza znana ludzkości farmakopea pochodzi z około IV tysiąclecia p.n.e., z miasta Nippur w Sumerze. W późniejszych przekazach z Chin, Indii i Egiptu znaleziono dość dokładne dowody stosowania ziół w lecznictwie. Chińczycy zaś w III tysiącleciu p.n.e. wprowadzili podział ziół na trzy klasy, zależnie od ich właściwości i siły działania. Ale dokładnie zrobił to grecki Hipokrates, który w "Historii naturalnej" opisał, około 1000 roślin.

Najpierw zbierano zioła dla lecznictwa w stanie dzikim. Podjęto też od bardzo dawna ich uprawę. Potwierdzają to badania archeologiczne. W wykopaliskach odnaleziono glinianą tabliczkę z tekstem asyryjskim, z którego wynika, że uprawiano tam "dziecko maku", służące do wyrobu opium. Jednocześnie odkryto w starożytnym Babilonie ślady uprawy ziół sprzed blisko 5 tys. lat temu. Są także źródłowe dowody uprawy krzewu kokainowego przez antycznych Indian amerykańskich.

Dorobek medyczny starożytnych

Przez wieki mnożyły się przepisy sporządzania leków ziołowych. Umacniała się wiara ludzi w nieograniczoną rolę i moc ziół. W II wieku nowej ery, usystematyzował leki z ziół, lekarz rzymski z Pergamonu – Galen. Potem, aż do XVII wieku, opierano się w lecznictwie, w całej pełni na receptach Galena.

W średniowieczu, dorobek leczniczy antycznych Greków i Rzymian, przekazali naszym potomnym wybitni lekarze arabscy. Ibn Sina, zwany po łacińsku Awicenna – opisał 900 gatunków leczniczych roślin, później Ibn Bajtar dodał do tego zbioru około 500 leków z ziół. Uwzględniali oni w swoim dorobku również rośliny i leki pochodzenia arabskiego i indyjskiego. Ważnym uzupełnieniem listy leków i ziół leczniczych, były ziołoleki przywieziono z Ameryki, przy odkryciach geograficznych w XVI i XVII wieku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Popieram: link link link link link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdą chorobę da się wyleczyć, ale lekarstw należy szukać w naturze, i pod żadnym pozorem nie truć się chemią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.