Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10034 miejsce

"Przysięga Gertrudy" - lektura dla pewnej amerykańskiej dziennikarki

Przysięga Gertrudy Rama Orena wydaje się książką adresowaną głównie do czytelnika amerykańskiego. Czarno-białe przedstawienie postaci może zniechęcić do czytania czytelnika spoza Ameryki Północnej.

Książka Rama Orena jest hołdem złożonym Getrudzie Babilińskiej, która z narażeniem swego życia ratowała syna swych przedwojennych pracodawców.

Sama książka napisana była na podstawie relacji uratowanego Michała Stołowickiego. Michał Stołowicki miał pięć lat, kiedy zaczęła się wojna, nic dziwnego więc, iż postrzegał świat w sposób właściwy dziecku. Postacie, jakie zapamiętał Michał Stołowicki były albo idealne, kryształowo czyste, albo z gruntu złe i podstępne. I taki świat zapamiętany oczami pięciolatka został zapisany na kartach tej książki. To z kolei spowodowało, iż temat ważny został przedstawiony w konwencji bajki hollywoodzkiej. Ram Oren starał się wiernie przedstawić realia lat okupacji w Polsce. Niestety, nie uniknął uproszczeń. Bohater pozytywny musi być pozytywnym do końca, nie może zagościć w jego myślach nawet cień wątpliwości czy pokusa myślenia tylko o sobie, z kolei bohater negatywny musi być negatywny do końca, w jego czynach nie może być śladu szlachetności.

Mimo to książka jest niezmiernie wartościowa. Pokazuje bowiem przywiązanie i miłość dwojga ludzi bez względu na podziały religijne czy kulturowe. Mówi jednocześnie o zachowaniu człowieczeństwa w czasach, gdy życie ludzkie znaczyło mniej od garnka wyrzuconego na śmietnik.

Dlatego powinniśmy polecać tę książkę do czytania zwłaszcza tym, którzy zbyt namiętnie wsłuchiwali się w słowa wypowiadane przez pewną amerykańską dziennikarkę. A może i ona ją przeczyta?

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.