Facebook Google+ Twitter

„Przysięga” – historia, w której każdy z nas wziął udział…

Co skrywa pełne tajemnic, oddzielone od reszty świata, małe miasteczko, Hyde River? Coś złego czai się w ciemności, atakując bez ostrzeżenia, odbierając życie z zimna krwią.

Gdy w niewyjaśniony sposób ginie człowiek, ludzie z Hyde River stają się jeszcze bardziej tajemniczy, a szeryf zamyka całą sprawę, ogłaszając, że za zabójstwo odpowiedzialny jest niedźwiedź…

Steve, brat ofiary, postanawia rozwiązać tę zagadkę. Gdy odkrywa, że sprawcą nie mógł być po prostu niedźwiedź, szeryf oraz ludzie z miasteczka starają się go pozbyć. Staje się jasne, że miasteczkiem rządzi jeden człowiek – Harold Bly – mający je całkowicie w garści. Ludzie są zastraszeni. Steve nie daje za wygraną, chce za wszelką cenę dowiedzieć się kto lub co zabiło jego brata.

Sprawa staje się coraz bardziej niepokojąca, gdy giną następni ludzie. W miasteczku krążą pogłoski o smoku, który miałby być sprawcą całego zamieszania. Jak się okazuje, mieszkańcy związani są starodawną przysięgą...
Po jakimś czasie okazuje się, że smok nie jest wymysłem. Steve, który na początku nie mógł w to uwierzyć, staje w końcu oko w oko z potworem.

W całej tej historii możemy dopatrzeć się głębszego sensu. Jak sam autor pisze we wstępie książki, smok ukazany w tej powieści jest metaforą grzechu. Jest to więc historia w której, choć w różnym stopniu, każdy z nas bierze udział. Konsekwencją grzechu jest śmierć, chyba że pokonamy „smoka” żyjącego w każdym z nas, który powoli staje się częścią nas samych.

Frank Peretti wraz z żoną mieszka w rejonie Pacific Northwest. Jest obecnie jednym z najpoczytniejszych powieściopisarzy na świecie. Jego głównym zamiarem jest tworzenie zajmujących historii, które wciągają czytelnika, a jednocześnie skłaniają do przemyśleń na długo po przeczytaniu ostatniej strony.

Uważam, że "Przysięga" jest to bardzo dobrą książką, którą czyta się z zapartym tchem, a później długo pamięta. Jest to książka, która może nas czegoś nauczyć, skłaniająca czytelnika do zastanowienia nad własnym życiem.

W książce często występują dialogi, przez co czyta się ją bardzo szybko. Opisów jest stosunkowo niewiele, ponieważ cały czas trwa akcja. Jednak, gdy opisy występują, czytelnik może sobie z łatwością wyobrazić opisywaną rzecz, czy sytuację. Zwroty akcji są niespodziewane, tak, że czytelnikowi trudno jest przewidzieć ciąg dalszy. Uważam, że portret psychologiczny bohaterów także został dobrze stworzony, ich wypowiedzi i zachowania są wiarygodne, dobrze dopasowane do charakterów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.