Facebook Google+ Twitter

Przysmaki Pomorza: węgorz, drożdżówka i jałowcowy likier

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-23 13:46

Bernadeta Puzdrowska z Ostrzyc wprowadziła na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego już trzy produkty tradycyjne – drożdżówkę z kruszonką, wędzonego węgorza oraz śledzie zapiekane z cebulą. Teraz przygotowuje kolejne potrawy.

fot. Dziennik Bałtycki Pani Bernadeta jest rekordzistką w zgłaszaniu kolejnych produktów – na ocenę Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego czekają gołąbki z kaszą gryczaną z Kaszub, kaszubskie skwarki domowe, kaszubski sernik z ziemniakami, pulki kaszubskie, plince kaszubskie, chleb żytni na ziemniakach, kaszubska lecznicza nalewka bursztynowa oraz degusowy likwor, czyli kaszubska lecznicza nalewka jałowcowa.

Na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego wpisanych jest 21 produktów tradycyjnych. W Polsce dłuższe listy mają tylko 4 województwa - podkarpackie z 31 produktami, podlaskie z 30 i lubelskie z 22 produktami tradycyjnymi.

– Mamy nasze, stare kaszubskie potrawy i musimy zadbać o to, by znalazły się na pomorskiej liście produktów regionalnych – mówi Bernadeta Puzdrowska. – Zaczęłam od przepisu na drożdżówkę, którą robiła moja mama i babcia. To ciasto zwane kaszubskim tortem, było przygotowywane na kaszubskie wesela. Dzięki dodatkowi tartych świeżych jabłek ciasto zachowywało długo świeżość. Młodzowy kuch z kruszonką był w kształcie okrągłego warkocza dekorowanego suszonymi śliwkami i gruszkami.

Ostatnio uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego przyjęty został program "Produkt tradycyjny i regionalny narzędziem rozwoju gospodarczego i społecznego Pomorza oraz promocja produktów Województwa Pomorskiego wpisanych na listę produktów tradycyjnych". Jego celem jest informowanie o produktach tradycyjnych i regionalnych poprzez seminarium, promocję tych produktów oraz publikację materiałów.
Podczas jesiennego seminarium oraz na targach Polagra Farm w pawilonie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" będzie można posmakować tradycyjnych pomorskich przysmaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niemiałem jeszcze okazji skosztować ale brzmi apetycznie pozdrawiam Smakowicie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.