Facebook Google+ Twitter

"Przystanek Wolność". Teatr, ogień, wolność

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-06-25 18:31

Po wielu latach niewoli nastąpił przełom i dwudziestolecie międzywojenne. Później rozpoczęła się kolejna wojna i nasza ojczyzna trafiła pod skrzydła komunistów. Teraz ponownie możemy cieszyć się wolnością. Młodzież z dwóch krajów – Polski i Litwy – podjęła współpracę, by promować tę wielką wartość i pokazać, jak z niej można korzystać w ciekawy sposób.

W projekcie wzięli udział uczniowie z dzielnicy Warszawa - Targówek, a także Litwini z Klajpedy i Vilkaviškis.

Akcja „Przystanek Wolność” doprowadziła nas do kilunastotysięcznej mieściny, Olecka, w której aż roi się od pięknych, zielonych drzew, a wszędzie czuć świeże powietrze. Przyjechaliśmy tu wyrwani z przepełnionej chaosem (i hałasem) Warszawy, by spotkać się z ludźmi, żyjącymi z nami nie tylko za czasów UE, ale także innej unii – litewskiej.

Kiedy zaczęło się ściemniać wszyscy zgromadziliśmy się w sali konferencyjnej, by się integrować. Wspaniała rzecz, jak ludzie z różnych krajów, różnej narodowości potrafią znaleźć wspólny język (angielski) i doskonale się bawić.

Zachowujemy się podobnie. Mamy podobne i niezwykle barwne zainteresowania. Łączy nas jedno – pasja i chęć zdziałania czegoś więcej. Szara zwykła rzeczywistość już się znudziła… Przyszedł czas na nowe przygody i kolejne, cudowne i nieoczekiwane wyzwania.

Piękny poranek. Krystalicznie czystą szybę przenikają pierwsze promyki ciepłego słońca. Po wieczornym spacerze w Olecku i burzliwej nocy powoli zaczynamy budzić się do życia. Do szczęścia potrzeba jeszcze tylko dwóch rzeczy: porannego biegania po wilgotnej rosie i… spotkania z paroma ciekawymi ludźmi. Pani Agnieszka opowiedziała nam o nowych działaniach Regionalnego Ośrodka Kultury, co dało nam do zrozumienia, jak wielką rolę w podejmowaniu decyzji ma młodzież. Tak, niepełnoletni inicjują warsztaty, festiwale i pomagają przy ich realizacji.

Są zainteresowani poznawaniem nowych osób, zgłębianiem międzynarodowej kultury i aktywnością społeczną. Utwierdziła nas w tym przekonaniu Rada Litewska, która poinformowała nas o działaniu parlamentów szkolnych. Organizują oni dni sportu, kultury, edukacji…

A do projektu Przystanek Wolność włączyli się kolejni młodzi zdolni: Młodzieżowa Rada Olecka. Dopiero wystartowali swój bieg, jak na razie odbyli pierwszą sesję, natomiast ustalili już program i plan do realizacji. W ich oczach widać błysk wigoru i zapalenie do działania… co może być spowodowane naszymi dzisiejszymi zabawami z ogniem.

Wyobraź Sobie uczucie powiewu piekielnie gorących płomieni na twarzy połączony z widowiskiem wielu jasnych chmur ognia. A do tego rozżarzone iskry padające na odległość kilkunastu metrów, które są po prostu wszędzie. Te doznana towarzyszyły nam na happeningu w Olecku. Event zaczyna się niewinnie. Wyświetlamy dwa filmy na temat WOLNOŚCI postrzeganej przez nas i Litwinów. Opowiadają one o czasach komunizmu i przejścia w system demokracji. Później sprawy nabierają tempa. Rozpoczynamy spektakl – pantomimę. Przedstawiała ona zarówno rutynę dnia codziennego, jak i strach przeplatający się z przerażeniem. Agresję i pojednanie. Skłócenie i zjednoczenie.

Najserdeczniej chcielibyśmy podziękować: uczestnikom Młodzieżowej Rady Olecka za ich wkład pracy w przygotowanie wydarzenia i pomoc. Romanowi – reżyserowi, za nowe umiejętności i wytłumaczenie co i jak. A także całej grupie ogniowej, która nas wtajemniczyła w temat!

Projekt ma na celu aktywizację młodzieży w systemie, jaki mamy aktualnie w kraju. Społeczne działanie i organizowanie projektów jest prostsze, niż się wydaje. Potrzeba tylko trochę ruszyć głową i zebrać w sobie motywację do działania.

Autor: Michał Toczyński
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie przystanekwolnosc.blog.onet.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry Materiał Michał. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.