Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8936 miejsce

Przystanek – Zegarek. Wystawa zegarków marki Błonie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-08 12:53

Wystawa zegarków wyprodukowanych w Zakładach Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu.

Mechanizm zegarka wyprodukowany z polskich części / Fot. Władyslaw MellerDo dnia 26-go listopada, w salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach, potrwa wystawa jedynych zegarków polskich produkowanych w Zakładach Mechaniczno – Precyzyjnych w Błoniu. Jeszcze do niedawna informacji o historii uruchomienia, niespodziewanych przeciwności w prowadzonej działalności, a później zamknięcia produkcji, nie można było znaleźć w żadnym z zawodowo-historycznych opracowań. W tym roku na rynku pojawiła się już książka Profesora Mrugalskiego Przemysł Zegarowy w Polsce – zawierająca miedzy innymi informacje o „Błoniu”. W najbliższym czasie, staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej ukaże się także pozycja przybliżająca całą długoletnią historię zakładu przygotowana przez byłego Głównego Technologa zakładu - inż. Jerzego Bezpałkę.

Mimo, że produkcja zegarków trwała tylko 10 lat, a do tego tylko ok. 1000 sztuk zegarkówdekiel zegarka Made in Poland / Fot. Władyslaw Meller posiadało mechanizmy wykonane z części polskich, to ten właśnie czas pozostaje chyba najbardziej spektakularnym w historii zakładu. Na pewno też tylko tym czasem interesują się zegarkomaniacy skupieni w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków.

Zorganizowana przez salon odCzasu doCzasu i Klub Miłośników Zegarów i Zegarków wystawa, wsparta naukowo przez Profesora Zdzisława Mrugalskiego i dodatkowo przez firmę Poltiming dzięki usystematyzowanej prezentacji unikatowych zegarków i publikację Katalogu Wystawy jest spełnieniem marzeń i potrzeb wszystkich interesujących się i zbierających zegarki z napisem „Made in Poland”. Prezentacja różnych rodzajów i wariantów kopert zegarkowych, grafiki tarcz, wskazanie „niefabrycznych składaków” ciekawi wszystkie takie osoby. Lista nazw modeli i ich występowanie w rożnych wariantach obudowy są po raz pierwszy zebranymi wystawa w salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach / Fot. Władyslaw Mellercałościowo informacjami. Ciekawą jest choćby historia jaka, wiąże się z wyborem nazwy Zodiak - nazwa modelu poprzez sferę niebieską jednoznacznie związana z pomiarem czasu, okazała się być zakazaną i przyniosła sporo kłopotów działającej na rynku zegarków firmie.

Wiele emocji wynikających z braku szczegółowych wiadomości związanych jest z partią tysiąca mechanizmów wykonanych z polskich części. Dzięki wystawie szersze grono zainteresowanych może poznać szczegóły tych mechanizmów i sposoby wyróżniania ich pośród modeli zegarków z mechanizmami importowanymi ze Związku Radzieckiego. W ramach katalogu wystawy, organizatorzy zbierają informacje i systematyzują zbiór wszystkich występujących w zbiorach kolekcjonerów zegarków z tym właśnie unikatowym polskim mechanizmem.
Uruchomienie produkcji zegarków i przezwyciężanie wszystkich trudności związanych z jej uruchomieniem i utrzymaniem założonego poziomu jakościowego nie miało specjalnego sensu patrząc z punktu widzenia ilości wyprodukowanych mechanizmów i długości okresu produkcyjnego. Jednak jest pewne, że właśnie kultura produkcji nabyta przy zegarkach pozwoliła fabryce z sukcesem prowadzić produkcję nie tylko przystawek balansowych (które są także elementem wystawy), ale wszystkich wymagających dużej niezawodności działanieGablota z eksponatami / Fot. Władyslaw Meller produktów precyzyjnych, takich jak aparaty telefoniczne wrzutowe czy parkometry (warszawskie).
Organizatorzy wystawy duże znaczenie przywiązują do kontaktów z osobami kolekcjonującymi, czy choćby interesującymi się zegarkami z Błonia. Dzięki prezentacji wystawy w sieci i wymianie informacji, możliwe jest rozszerzanie katalogu o nowe wiadomości i uzupełnianie danych.
Także w celu wymiany informacji, planowane jest spotkanie dla wszystkich zainteresowanych, które odbędzie się w ostatnim dniu
trwania wystawy – to jest 20-tego listopada w salonie odCzasu doCzasu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.