Facebook Google+ Twitter

Przyszła mama w podróży

Czy przyszła mama skazana jest na urlop nad polskim morzem, wczasy pod gruszą lub lato w mieście? Jeżeli ktoś planuje ciążę lub już teraz wie, że spodziewa się maleństwa, musi dokładniej zorganizować swój urlop.

 / Fot. Luis Argerich from Buenos Aires, Argentina, CC2.0Decyzję o zagranicznych wakacjach należy podjąć dopiero wtedy, kiedy przyszła mama wie jak znosi swój odmienny stan. W tej sytuacji, wszystko trzeba planować dokładniej, ale nie z większym wyprzedzeniem.Najlepiej, by wyjazd odbył się w drugim trymestrzeciąży, wówczas kobiety czują się najlepiej. Odradzamy podróże w pierwszym trymestrze, kiedy istnieje największe zagrożenie ciąży. Z kolei, podróże w trzecim trymestrze są o tyle niekomfortowe, że przyszła mama szybciej się męczy i odczuwa dyskomfort; istnieje też ryzyko wcześniejszych narodzin. Właśnie ze względu na przedwczesny poród oraz na nadciśnienie lekarze zazwyczaj odradzają podróży samolotem od 32. tygodnia ciąży i absolutnie zakazują podróży podczas ostatnich czterech tygodni. Znaczne różnice ciśnienia u przyszłej mamy nie najlepiej wpływają na płód. Wiedzą o tym również przedstawiciele linii lotniczych - z reguły kobiety mogą wejść na pokład samolotu do 36. tygodnia ciąży. Są jednak przewoźnicy, którzy od początku ósmego miesiąca wymagają potrójnego zaświadczenia lekarskiego, a ostatnie musi być wydane nie później, niż 24 godziny przed rozpoczęciem lotu.

- W Polsce nie ma aż takich obostrzeń związanych z podróżowaniem samolotem kobiet ciężarnych – wyjaśnia Łukasz Neska z eSKY.pl. - Jednak zawsze przy rezerwacji biletu warto powiedzieć, że jest on przeznaczony dla przyszłej mamy i dopytać, czy w związku z tym nie będą potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty. Można też poprosić o miejsce przy skrzydle, na środku samolotu - tam lot jest najspokojniejszy.

Kobiety ciężarne, niezależnie od tego, jak długi czas dzieli je od porodu, mogą odczuwać w czasie podróży mdłości, dlatego dobrze, gdy mają możliwość zjedzenia drobnej przekąski, np. suszonych owoców. Przypadłością, na którą cierpią kobiety w ciąży są również zakrzepy, w podróży, gdy siedzi się nieruchomo dłuższy czas, ryzyko ich występowania się zwiększa. Dlatego warto co godzinę przespacerować się przez kilka minut. Można też zginać i prostować nogi w kostkach, to także ułatwia dopływ krwi. Należy zaznaczyć, że ciężka niedokrwistość czy przebyte przez kobietę zakrzepowe zapalenie żył stanowią poważne przeciwwskazania do latania.

Pas bezpieczeństwa powinien być zapięty na wysokości miednicy tak, by nie uciskał brzucha. Niewolno zapominać o tym, by dużo pić. Niska wilgotność w kabinie sprzyja odwodnieniu, dlatego zalecane jest, by podczas dwu-trzygodzinnego lotu wypijać około litra wody.

Wiedząc już jakie są przeciwwskazania i kiedy lepiej kobieta w ciąży nie powinna myśleć o podróżach, warto też wiedzieć, które kraje wykreślić, na jakiś czas, z listy wakacyjnych kierunków. Po pierwsze, niezależnie od stopnia aktywności przyszłej mamy, przed ciążą, w czasie dziewięciu miesięcy powinna się ona oszczędzać, co wyklucza np. nurkowanie czy spacery na większych wysokościach - czyli te czynności, w czasie których kobieta jest narażona na zmiany ciśnienia. Nie warto się też zastanawiać nad wizytą w miejscach, gdzie istnieje obowiązek szczepienia lub istnieje ryzyko zakażenia chorobami roznoszonymi przez insekty - wynika to z tego, że w czasie ciąży nie wolno szczepić się na tyfus, polio, żółtą febrę, świnkę czy różyczkę. Nie można też przyjmować leków antymalarycznych, a choroba ta jest bardzo niebezpieczna zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.