Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13376 miejsce

Przyszła wiosna, trzeba pomóc chronić nietoperze

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-13 16:11

Wiosna dla nietoperzy zaczyna się nieśmiało - nie od razu budzi się i rozwija wystarczająco dużo owadów, a na strychach bywa jeszcze bardzo zimno. Dlatego w kwietniu widywaliśmy te latające ssaki w małych ilościach.

Rhinolophus hipposideros, czyli Podkowiec mały. www.wikipedia.org / Fot. DodoniAle od maja samice nietoperzy powinny zacząć tłumnie zbierać się i zakładać tak zwane kolonie rozrodcze. W takich zgromadzeniach już wkrótce na świat przyjdą małe nietoperzyki.

Marzec i początek kwietnia to czas przed przylotem samic wybudzonych z hibernacji. To był również czas przygotowań strychu na kolejny sezon, pracowity dla naszej ekipy projektu ochrony podkowca małego w Polsce. Oprócz zakończonych remontów przyjaznych nietoperzom, na strychach kościołów w Trzcianie koło Dukli, Kamionce Małej i Wielkiej, Jaworznej oraz w starym młynie w Pierśćcu, do zadań ochrony dołączyły prace konserwacji stanowisk letnich, czyli tych, w których podkowce się rozmnażają. W tym okresie szczególnie zajęliśmy się kilkunastoma strychami w Małopolsce, na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku.

Jedną z metod zapewniających nietoperzom zachowanie istniejących schronień są wykonane w sposób bezpieczny dla tych zwierząt remonty, zwykle polegające na wymianie pokryć dachowych. Takie remonty wykonywane są w obiektach będących cennymi stanowiskami nietoperzy, w których stan techniczny pokrycia dachu wymaga przeprowadzenia prac remontowych natychmiast lub najpóźniej w ciągu kilku najbliższych lat. Są to sytuacje, w których pozostawienie aktualnego stanu stwarza realne zagrożenie dla istnienia stanowiska.

Prace konserwacyjne objęły przede wszystkim zabezpieczanie podłóg na strychu paroprzepuszczalną folią. Ułatwia ona sprzątanie nietoperzowego guana i izoluje drewno. Odchody podkowców i innych nietoperzy to, jak wskazują badania, jeden z najcenniejszych nawozów naturalnych. W dodatku bardzo skoncentrowany, a przez to wydajny. Ale guano gromadzące się w dużych ilościach może mieć, po latach zalegania, negatywny wpływ na deski podłogi na strychu czy belki. Dlatego podłogi i specjalne platformy wykładaliśmy wspomnianą folią, a na belkach montowaliśmy specjalne daszki blaszane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nietoperze często zasiedlają budki w trzecim roku. Widocznie nie lubią nowych "mieszkań". A więc może jeszcze zasiedlą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe. Na działce powiesiłem dwie budki dla nietoperzy, ale niestety w zeszłym roku nie były zasiedlone. A nietoperze latają! Widocznie mają gdzieś lepsze lokum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.