Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21770 miejsce

Przyszła zima, czas na zimowe ptakoliczenie!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-01-17 14:39

Powrót klasycznej zimy zbiega się z jubileuszowym 10. Zimowym Ptakoliczeniem, do którego w ostatni weekend stycznia zaprasza Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Ornitolodzy zapraszają wszystkich do wspólnego liczenia i pomagania ptakom zimującym obok nas.

 / Fot. OTOP25 i 26 stycznia (grupy szkolne już 24 stycznia) wystarczy przez godzinę obserwować ptaki przez okno, przy karmniku, na podwórku, w parku lub innym miejscu w obrębie miejscowości, a potem podzielić się wynikami za pomocą formularza on-line dostępnego na stronie OTOP [1] Akcja jest wzorowana na brytyjskim Big Garden Birdwatch, gromadzącej co roku setki tysięcy Brytyjczyków.

W Polsce podglądanie ptaków nie jest jeszcze tak popularne jak na zachodzie Europy, ale widzimy, że zainteresowanie tą grupą zwierząt rośnie. W ubiegłym roku razem z nami liczyło 2700 osób w całej Polsce, dzięki którym naliczyliśmy 230 tys. osobników ze 117 gatunków - mówi Antoni Marczewski, koordynator akcji.

Ornitolodzy podkreślają, że powrót śnieżnej i mroźnej zimy sprzyja liczeniu, ponieważ ptaki poszukujące pokarmu szczególnie chętnie zbliżają się do ludzi, zwłaszcza jeśli Ci w karmniku przygotują dla nich pełnowartościowe pożywienie, takie jak nasiona słonecznika, drobnych zbóż, a dla drozdów – kawałki jabłek. Większość gatunków odwiedzających karmniki pewnie poradziłaby sobie bez naszej pomocy, ale ich podpatrywanie przy żerowaniu to dla bardzo wielu osób ogromna przyjemność i spora dawka edukacji. Musimy tylko pamiętać, żeby dokarmiać właściwym pokarmem i pamiętać o systematyczności [2] – podkreśla Marczewski.

 / Fot. OTOPLicząc przy karmniku należy pamiętać, żeby na karcie obserwacji zaznaczyć maksymalną liczbę osobników z danego gatunku widzianą jednocześnie, aby uniknąć wielokrotnego dopisywania tych samych ptaków. Organizatorzy zwracają uwagę, że akcja nie pozwala na poznanie dokładnej liczby zimujących w Polsce ptaków, ale pozwala śledzić pewne trendy. Np. z roku na rok dalsze miejsce w rankingu najliczniejszych gatunków zajmuje wróbel (1. W 2009, 5. w 2013), za to np. pozycja kawek nie ulega większym zmianom [3] – Sytuacja takich ptaków jak np. wróbel w dużej mierze zależy od dostępności odpowiednich miejsc lęgowych, których w miastach wyraźnie ubywa. Kawki, podobnie jak wróble, zamieszkują otwory w budynkach, ale trzeba pamiętać, że wiele zimujących w Polsce kawek to osobniki z północnej i wschodniej Europy, a nie ptaki z krajowej populacji lęgowej – informuje koordynator akcji. Udział w Zimowym Ptakoliczeniu może wziąć każdy, niezależnie od poziomu wiedzy przyrodniczej. W całym kraju odbędą się również wycieczki organizowane przez wolontariuszy OTOP, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą. Uczestnicy wycieczek otrzymają również rabat na zakup nasion dla ptaków w ramach programu partnerskiego OTOP i P.H. SIM Sławomir Herman [4]. Wyniki tegorocznej akcji znane będą w drugiej połowie lutego, po przeanalizowaniu nadesłanych danych.

Odliczanie do "Zimowego Ptakoliczenia"


Wspólnie z serwisem Wiadomości24.pl, który objął patronat medialny nad akcją, zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "Ptasia FOTOzima".

Nota redaktorska:
[1] Formularz on-line będzie dostępny od 24.01.2014 pod adresem: formularz
[2] Więcej porad na temat właściwego zimowego dokarmiania: dokarmianie
[3] Wyniki dotychczasowych edycji Zimowego Ptakoliczenia: wyniki poprzednich edycji
[4] Aktualizowana lista wycieczek: lista wycieczek

Szczegóły programu partnerskiego TUTAJ

Dołącz również do wydarzenia na Facebooku: Zimowe Ptakoliczenie

Więcej informacji:
Antoni Marczewski
specjalista ds. komunikacji
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Tel. (22) 761 82 05 w. 903,
Kom. 500 239 648 lub 508 065 029, e-mail: antoni.marczewski@otop.org.pl

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)
to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International.

Więcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bytom przygotowany na spacer pod opieką Krzysztofa Sokoła i Andrzeja Bureckiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.