Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10778 miejsce

Przyszłość Kościoła katolickiego? - "Papieżyca" w Teatrze Ateneum

Sztuka Esther Vilar pokazuje, w jakim kierunku może pójść Kościół katolicki.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska / Fot. Bartek Warzecha, Teatr AteneumSpektakl "Papieżyca" w reżyserii Edwarda Wojtaszka porusza temat kondycji Kościoła katolickiego. Przenosimy się w nieodległą przyszłość. Jest rok 2040, majątek kościelny został rozdany biednym albo sprzedany, a na świecie zostało zaledwie 20 milionów katolików. Ludzie buntują się przeciwko spowiedzi oraz tacy. Dlatego ze swoich przewinień spowiadają się psychoanalitykom. Kościoły stają się puste bez swoich wiernych i powoli zmieniają się w meczety.

Tymczasem na tronie Piotrowym zasiada kobieta, która przyjmuje imię Joanna II. Nie jest to jednak jedyny taki przypadek w historii Kościoła katolickiego. Podobno w IX wieku, bardzo krótko panowała papieżyca Joanna. I właśnie autorka sztuki wymyśliła jej następczynię, żyjącą w przyszłości.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska / Fot. Bartek Warzecha, Teatr AteneumJoanna II (Teresa Budzisz-Krzyżanowska) zamierza uratować Kościół katolicki. Sprawić, by odzyskał majątek i wiernych. Już podczas pierwszego orędzia, wygłoszonego w studio telewizyjnym i przerywanego reklamami, rezygnuje z wielu dogmatów wiary, pozbywa się dóbr i chce zbliżyć się do ludu. Czy jej się to uda?

Sztuka Esther Vilar powstała w 1982 roku, kiedy to papieżem był Jan Paweł II. Zadziwiające jest to, że wiele faktów się sprawdziło. Jak choćby abdykujący papież Benedykt XVI oraz pełen pokory Franciszek I, który nawołuje księży do ubóstwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.