Facebook Google+ Twitter

Przytul mnie mamusiu!

Przytul mnie! Zrozum, porozmawiaj ze mną! Z każdym kolczykiem, zrobionym tatuażem czy ogoloną głową, te słowa stają się coraz ważniejsze.

 / Fot. M.LelonekPoważnym problemem współczesnego społeczeństwa jest nieumiejętność prawidłowej komunikacji. Odurzeni dawką technologicznych nowinek, zaczynamy zapominać na czym tak naprawdę polega prawdziwa rozmowa.

Nie patrzymy sobie w oczy, nie słuchamy się wzajemnie. W relacjach dorosłych z młodzieżą taka sytuacja jest szczególnie niekorzystna. W gradobiciu niedomówień, wzajemnych pretensji czy też nieopatrznie wypowiedzianych słów, zaufanie i ciepło rodzinne wisi na włosku.

Efekty są bardzo proste do przewidzenia. Zdesperowani rodzice zamykają się w świecie obowiązków utrzymania rodziny, gotowi nawet spędzić cały dzień w pracy. A wszystko po to by na wypadek problemów rodzinnych pozostać z krystalicznie czystym sumieniem, tłumacząc się stałym zapracowaniem i dbałością o dobrobyt finansowy rodziny.

A uczucia? Uczucia także można kupić?

Marketing, będący źródłem powstających tendencji społecznych, w doskonały sposób wykorzystuje problem buntu młodych ludzi. Nieporozumienie, potrzeba zauważenia stają się idealną okazją dla zarobienia dużych pieniędzy.

Świat marketingu dostarcza młodzieży niezliczonej ilości sposobów na wyróżnienie się, wzbudzenie zainteresowania, szokowanie a nawet obrzydzenie. Manifestacje młodych ludzi objawiają się w różny sposób i z różnym natężeniem.

Wraz ze wzrostem braku akceptacji w najbliższym środowisku, wzrasta potrzeba nagięcia norm społecznych. Z pozoru niewinne sprzeczki rodzinne, stają się źródłem poważnych problemów (jak np. anoreksja, bulimia, narkomania, samookaleczenie się, ucieczki z domów), z których z powodzeniem można by zredagować „słownik słabości współczesnego człowieka”.

Co więc należy zrobić? Czy współczesna cywilizacja skazana jest na samoistną, powolną autodestrukcję? Problemu konfliktu pokoleń nie da się całkowicie wykluczyć, ponieważ wpisany jest on w nasz indywidualizm, naszą potrzebę zajmowania znaczącej pozycji w świecie. Ważne jednak, by nie zatracać się całkowicie w gąszczu własnych poglądów i otworzyć się na drugiego człowieka.

Nasilenie konfliktu pokoleń następuje wraz z nasileniem tempa życia. Jeśli więc trudno nam dojść do wzajemnego konsensusu, zatrzymajmy się na chwilę. Spójrzmy na siebie, dotknijmy. Przecież wszyscy jesteśmy tacy sami. Czasem ciepło dłoni, czy też przyjazne spojrzenie znaczy więcej niż milion słów.

Ludzka mentalność, zwłaszcza w okresie dojrzewania jest niezwykle plastyczna. Niczym kawałek plasteliny, można ją w różnorodny sposób formować. Na kształt ludzkiej osobowości wpływa wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest życie rodzinne. Rodzina będąca pierwotną grupą społeczną, wywiera niewątpliwy wpływ na każdego człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.