Facebook Google+ Twitter

Przywiązałbyś dziecko do budy? Akcja "Zerwijmy łańcuchy"

  • Kat K
  • Data dodania: 2010-09-08 20:22

Już 19 września w centrach największych polskich miast (i nie tylko) odbędzie się IV edycja akcji magazynu Mój Pies "Zerwijmy łańcuchy". Tegoroczną ambasadorką happeningu została Katarzyna Skrzynecka.

Plakat promujący tegoroczną akcję / Fot. Zdjęcie z tegorocznej kampaniiTrzymanie psów na łańcuchach w Polsce jest legalne jednak w punkcie 9 ustęp 2 "Ustawy o ochronie zwierząt" jest mowa o tym, że "Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu".

Na polskich wsiach, a częstokroć także i w wielkich miastach łamane są prawa zwierząt. Nierzadko widzimy sytuacje, w których mały kundelek przyczepiony jest na metrowym łańcuchu do rozpadającej się budy bez braku dostępu do pożywienia, czy wody. Czy to mróz, czy upał pies nie ma, gdzie się schować, ponieważ właściciel nie dał mu tego przywileju.

Polskie społeczeństwo jest jeszcze na tyle daleko w rozumieniu potrzeb zwierząt, że takie sytuacje na większości nie robią wrażenia. A jednak z roku na rok przybywa coraz więcej ludzi, którzy wylewają "siódme poty", aby poprawić los swoich milusińskich i sprawić, aby ich braciom żyło się lepiej.

Właśnie po to 4 lata temu zorganizowano po raz pierwszy akcję "Zerwijmy łańcuchy". Należy uświadamiać ludzi, co robią źle, aby mogli naprawiać swoje błędy. Miłośnicy zwierząt z każdego zakątka Polski zbierają się w centrach swoich miejscowości i przykuwają się do bud. Każdy może na własnej skórze poczuć, co czuje pies noszący przez całe swoje długie życie ciężki, częstokroć odrobinę tylko lżejszy od niego łańcuch, który często wrasta w szyję, powodując gangrenę, bo jest zakładany małemu szczeniakowi i nie powiększany w miarę jego wzrostu.

Co roku do akcji włączają się nie tylko zwykli, nikomu nieznani ludzie, którym leży na sercu los bezbronnych zwierząt, ale także aktorzy, dziennikarze, czy osoby związane z muzyką takie jak: Agata Buzek, Urszula Dudziak, Kasia Kowalska, Małgorzata Ostrowska, Andrzej Sikorowski, Sławomira Łozińska, Kazimiera Szczuka, Grzegorz Miecugow, Maciej Dowbor, Zygmunt Chajzer, Katarzyna Piekarska, Michał Olszański, czy Michał Piróg.

Tegoroczna akcja odbędzie się w takich miastach jak Warszawa, Rzeszów, Bydgoszcz, Kraków i wiele innych. Szczegółowe informacje znajdziecie pod następującymi adresami:
zerwijmylancuchy.pl
Facebook

Serdecznie zapraszam do przyłączenia się do akcji!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Daria
  • Daria
  • 20.10.2011 18:43

Bardzo dobrze, że zrobili taką akcję, bo trzymanie psów na łańcuchach jest straszne i okrutne. Poza tym 22latka napisała, cytuję "Jak tak można. Jak psy będą biegały wolno to co się będzie działo. Rozmnożą się tylko i dopiero będzie problem". A teraz mały komentarz to tego. Wiadomo, że ludzie mieszkający w blokach nie trzymają psów na łańcuchach, tylko w mieszkaniach, a większość z tych, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych mają dom ogrodzony płotem, więc psy nie uciekną nawet jak będą biegały luzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
22latka
  • 22latka
  • 01.10.2010 09:59

nie rozumiem jaktak można. jak psy będą biegały wolno to co się będzie działo. Rozmnożą się tylko i dopiero będzie problem. Ten kto wymyślił taką akcję niech idzie pomieszkać do schroiska. bo ja będą kary a trzymanie psa n łańcuvhu to wszystkie pujdą do lasu i ciekawe czy wtedy będą zadowoleni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Ireneusz Mosiczuk, pisze: "Ale tytuł mnie obraża. Populizm nie usprawiedliwia takiego porównania. Dziecko i pies." Dlaczego, Panie Ireneuszu, Pana obraża? Wszak i dziecko i pies to istosty bezbronne, całkowicie zależne od ludzi, ludzi dorosłych, zdane na ich łaskę i niełaskę. Istoty żywe, odczuwające ból, strach, niezdolne zaprotestować ani bronić się przed czynioną im krzywdą. Jedyne, co może obrażać to to, że są również ludzie, których stać i na to, aby dziecko uwiązać na łańcuch.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poczytałam sobie komentarze i mocno zadziwiła mnie agresja w wypowiedzi Pana Mariusza Orłowskiego. Pisze Pan m.in. o aktorach:"Nie obchodzi ich np. że torturują ludzi w więzieniach USA w Iraku, Afganistanie, Guantanamo, więzieniach CIA w ich ojczyźnie, bo przeciwstawianie się temu nie przysporzyło by im nowych słuchaczy i widzów. Więc zajmują się pieskami". Skąd Pan wie, że ich nie obchodzi? Czy w Polsce były organizowane jakieś protesty w tej sprawie? Czy aktorzy odmówili udziału? Pytam, bo nie wiem. Pisze Pan ponadto: "bo problem leży w tym że gdyby się spuściło psy gospodarskie z łańcuchów, duże, broniące gospodarstw, nieułożone, półdzikie, to by pozagryzały zwierzęta hodowlane i rzuciły się na ludzi, zwłaszcza na dzieci..."Sam Pan przyznaje, że psy uwiązane do łańcuchów są półdzikie. W owej akcji chodzi więc o to, aby te psy nie były półdzikie i nie pozagryzały wszystkiego co się rusza, żeby gospodarstwa miały należyte płoty. Akcja, jeśli nawet jest w obronie losu psa, to przecież skierowana do ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wilkowski: - "A nie dziwi nikogo np. więzienie całe życie krowy na łańcuchu?". Dobre:)
Oczywiście jestem za tym, aby pies miał łańcuch odpowiedniej długości i nie powodujący ran. Jednak bez przesady. Biegające swobodnie psy to zagrożenie. Proszę zapytać znajomego listonosza, co o tym myśli...

Sam, zresztą byłem pogryziony przez psa jako dziecko. Właściciele dbali, aby pies miał łańcuszek a nie łańcuch i gdy biegałem z kolegą, zwierze zerwało go.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy ma prawo do własnego zdania i mnie powinno być wstyd za pana wpisy, ale doceniam, że w ogóle miał pan odwagę cokolwiek napisać

Komentarz został ukrytyrozwiń

W złości napisane za co przepraszam, mała korekta-Panie Mariuszu-w odniesieniu tylko do tematu artykułu. Polityczny wątek-zna Pan już moją ocenę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jest mi wstyd miła Pani, bez względu na to ile osób liczy to grono. WIELKI WSTYD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doprawdy? to w takim razie wstyd powinno być panu także za tych wszystkich ludzi, którzy to hasło wymyślili, wybrali na tekst przewodni akcji i popierają je, a jest takich osób dużo więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu, prawicę wyciągam i każde Pańskie słowo dużymi literami chętnie bym wypisał. Ratomir także z Twoimi postąpię. Nie chcę być złośliwym w stosunku do autorki tekstu. Ale tytuł mnie obraża. Populizm nie usprawiedliwia takiego porównania. Dziecko i pies. Proszę wybaczyć, to się nawet do komentowania nie nadaje. Poprzednicy wszystko napisali, ja nie chcę, nawet nie potrafię. Wstyd mi i tyle. Za Panią, Pani Kasiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.