Facebook Google+ Twitter

Przywileje. Czyli "święte krowy" na publicznym wypasie

Rząd ograbia z naszych pieniędzy kulturę i edukację. Wymusza na emerytach pracę do głodowej śmierci. Ale nie rusza własnych i branżowych przywilejów. Jego żadne oszczędności nie dotyczą. Uprzywilejowane zawody pilnują pełnego koryta.

 / Fot. W24Ludzie pracują różnie i w różnych miejscach. Za uczciwą pracę powinni dostawać godziwą płacę. Im lepiej pracują, tym więcej zarabiają. To wszystko.
Nie wydaje mi się, żeby ich dodatkowo za coś tam gratyfikować. Każdy sam wybiera pracę. Jeżeli młody człowiek decyduje się na pracę w kopalni, nie powinien oczekiwać przywilejów z powodu nadmiernego zapylenia, ciemności i potu. Stosowne wynagrodzenie i branżowa duma wystarczy. A tymczasem górnicy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, oprócz wczesnych emerytur, otrzymują nagrody jubileuszowe i tzw. piórnikowe (wyprawka szkolna w wysokości 300 zł), dodatkowe wynagrodzenie za barbórkę. Dochodzi jeszcze 14 pensja i deputat węglowy o równowartości aż 8 ton węgla, czyli ok. 4 tys.zł. Bonusy przysługują także emerytom oraz wdowom i sierotom po pracownikach.
A i tak "górnicza brać" grozi kilofami, że nie pozwoli sobie odebrać tych "prezentów", które opłacają podatnicy. Państwowe firmy wydają rocznie na przywileje miliardy złotych. Korzyści ciągną pracownicy mundurowi, nauczyciele, hutnicy, górnicy, transportowcy, energetycy... Firmy rekompensują to sobie przez podwyższanie cen (vide: energia, gaz), a państwo przez podwyższanie podatków.

Tacy policjanci mogą iść na emeryturę po zaledwie 15 latach pracy. Ale zanim się na nią wybiorą, dostają oprócz pensji tzw. mundurowe o wartości od 1,8 do
2,3 tys. zł. W razie przeprowadzki do innego miasta otrzymują za każdego członka rodziny 4265 zł. Chyba za dźwiganie mebli na piętro? Mają prawo do otrzymania pieniędzy na zakup mieszkania. Powiadają, że im się to należy, bo służba jest niebezpieczna, a i publiczne bezpieczeństwo jest ważne. Gdzie teraz jest bezpiecznie choćby i z policjantem?

Tacy przedstawiciele prawa, też uprzywilejowani, nawet na emeryturze mają prawo do kredytu na mieszkanie, oprocentowanego rocznie na poziomie 2 proc. Środki pochodzą z budżetu państwa. Obywatelu, czeka na ciebie kredyt oprocentowany na 24 proc.

Tacy pracownicy firm energetycznych kupują sobie prąd z 80 proc. upustem. Kolejarze mogą podróżować pociągami z 99 proc. rabatem, a ich rodziny - z 80 proc. Przysługuje im również roczny deputat węglowy w wysokości 3,6 tony węgla, czyli jakieś 164 zł. miesięcznie do pensji. A koleje już dawno zelektryfikowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.